Το σχολείο μας συμμετείχε για δεύτερη χρονιά στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό EUSO. Σκοπός του διαγωνισμού αυτού είναι η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών και η ουσιαστική ενασχόληση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή, τα οποία απαιτούν πειραματική πρακτική, στο σχολικό εργαστήριο Φυσικών Επιστημών. Οι ομάδες που προκρίνονται στην πρώτη ? τοπική ? φάση, συνεχίζουν στη δεύτερη ? πανελλαδική, από την οποία επιλέγονται εκείνες οι δύο που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών-EUSO.

Οι μαθήτριες που συμμετείχαν στον φετινό διαγωνισμό, ήταν οι: Γκιτάκου Άρτεμις από το Β1, Ζουμπλιού Μαριάννα από το Β2, Μπολούτσου Κατερίνα και Λεπτουργίδη Λάουρα από το Β3. Προετοιμάστηκαν για ένα μικρό χρονικό διάστημα, με τη βοήθεια της καθηγήτριας Φυσικού κ. Ελένης Βράκα. Η επίδοσή τους κρίθηκε πολύ ικανοποιητική στο σύνολο των διαγωνιζόμενων ομάδων, σε μία δοκιμασία με ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Συγχαίρουμε τις μαθήτριες και ελπίζουμε η συμμετοχή τους και η εμπειρία τους να συμβάλει στην ενίσχυση των δεξιοτήτων τους στο πεδίο των Φυσικών Επιστημών.

EUSO1  EUSO2
EUSO3