Λίγο πριν τα Χριστούγεννα, η φιλόλογός μας κ. Γ. Κωνστα-ντοπούλου μάς ενημέρωσε για το περιεχόμενο επιστολής που απέστειλε στο σχολείο μας ο Σοροπτιμιστικός Όμιλος Πειραιά σχετικά με ένα διαγωνισμό γραπτού δοκιμίου που διοργάνωνε ο Όμιλος στο πλαίσιο των εκδηλώσεών του για τη διάσωση των υδάτινων πόρων του πλανήτη μας. Ο διαγωνισμός, που απευθυνόταν σε μαθητές και μαθήτριες σχολείων του Πειραιά, είχε ως θέμα: "Φαντάσου τη ζωή χωρίς νερό" (Imagine life without water). Το θέμα με ενδιέφερε πολύ και αποφάσισα να διαγωνιστώ. Αξιοποιώντας τις γνώσεις που έχω γύρω από αυτό το θέμα και με τη συμπαράσταση της καθηγήτριάς μου, διακρίθηκα στο διαγωνισμό παίρνοντας την πρώτη θέση. Σε επιβράβευση της προσπάθειάς μου, έλαβα τιμητικό έπαινο και ως έπαθλο ένα διήμερο ταξίδι στο Πήλιο (με δωρεάν διαμονή στο Αρχοντικό ¨Ελτα¨). Η απονομή έγινε στην αίθουσα Πολιτιστικών εκδηλώσεων του δήμου Π. Φαλήρου τον Απρίλιο του 2010. Ο δήμαρχος Π. Φαλήρου κ. Δ. Χατζηδάκης τιμητικά μού προσέφερε ένα τόμο για την ιστορία της πόλης.

Νίκη Λόη Μαθήτρια του Γ1 τμήματος του Ραλλείου Λυκείου Θηλέων Πειραιώς