H μαθήτρια της Α2΄ τάξης του Λυκείου μας, Ζουμπλιού Μαριάννα, απέσπασε το 3ο βραβείο στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πρωτόλειου Διηγήματος 2008 ? 2009, που προκηρύχθηκε στη μνήμη της Καίτης Λασκαρίδου από τη Βιβλιοθήκη του ομώνυμου Ιδρύματος.

O διαγωνισμός πρωτόλειου διηγήματος, ο οποίος διανύει επιτυχώς τη δέκατη χρονιά του κατά τη σχολική περίοδο 2009 ? 2010, εγκρίνεται από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και αθλοθετείται από τη Βιβλιοθήκη του Ιδρύματος. Συμμετείχαν μαθητές των σχολείων των Νομαρχιών Πειραιά, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων, Αρκαδίας, Αργολίδος, Κορινθίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας, Αχαΐας και Ηλείας.

Την Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2009 πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των Λογοτεχνικών Βραβείων. Στην τελετή παρευρέθησαν Πανεπιστημιακοί, Συγγραφείς, άνθρωποι των γραμμάτων, Διευθυντές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής και επαρχίας και μαθητές Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης.

Οι ηθοποιοί Κατερίνα Διδασκάλου και Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος ζωντάνεψαν με την ανάγνωσή τους τα κείμενα των βραβευθέντων μαθητών. Η απονομή των βραβείων έγινε από την Πρόεδρο Μαριλένα Λασκαρίδου και Μέλη της Κριτικής Επιτροπής.

zoumbliou1 zoumbliou2
 zoumbliou3