Η μαθήτρια του σχολείου μας Αγγελική Σαρδέλη ήταν μία από τους 300 αριστούχους μαθητές της Β΄Λυκείου από όλη την Ελλάδα που επισκέφθηκε το Νοέμβριο του 2008 το Βέλγιο, στα πλαίσια του προγράμματος της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς « Οι νέοι γνωρίζουν την Ευρώπη». Η ίδια καταθέτει την εμπειρία της:

"Στο πλαίσιο του προγράμματος «Οι νέοι γνωρίζουν την Ευρώπη» είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ το Βέλγιο, μια πανέμορφη και διαφορετική χώρα. Κατά την πενθήμερη παραμονή μου, μου δόθηκε η δυνατότητα να δω τις περισσότερες πόλεις του Βελγίου, πράγμα όχι δύσκολο καθώς δεν είναι ιδιαιτέρως μεγάλες οι αποστάσεις.

Σημείο εκκίνησης καθημερινά ήταν ένα πολυτελές ξενοδοχείο στις Βρυξέλλες, μια εντυπωσιακή πρωτεύουσα, στην οποία καταφέραμε να περιηγηθούμε αρκετά. Ιδιαίτερη εντύπωση κάνουν τα καταστήματα, τα εστιατόρια και η κεντρική της πλατεία (GRAND PLACE). Επισκεφτήκαμε επίσης το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, τη Γάνδη, το Βατερλό και την Μπρυζ.

Πρέπει να ομολογήσω πως δεν έχω δει ομορφότερη, πιο μαγευτική και πιο παραμυθένια πόλη στη ζωή μου από τη Μπρυζ. Ήταν σα να βρισκόμουν σε μια άλλη εποχή, σε ένα εντελώς γραφικό μέρος. Τη λατρεία μου για αυτήν την πόλη ολοκλήρωσε η βόλτα με το πλοιάριο στο κανάλι.

Πέρα από την ευκαιρία που μου δόθηκε να γνωρίσω έναν διαφορετικό πολιτισμό, μια καινούρια χώρα και να ξεφύγω για λίγο από το άγχος της καθημερινότητας και τις επερχόμενες Πανελλήνιες εξετάσεις, αισθάνομαι τυχερή γιατί συναναστράφηκα με συνομιλήκους μου και γνώρισα πολλά ενδιαφέροντα άτομα. Αναμφίβολα ήταν μια αξέχαστη εμπειρία!"

ΣΑΡΔΕΛΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ μαθήτρια Γ΄τάξης

belgium 1  belgium 2