Η μαθήτρια του σχολείου μας Κατωπόδη Λαμπρινή ήταν μια από τους 300 αριστούχους μαθητές της Β' Λυκείου από όλη την Ελλάδα, που επισκέφθηκε το Δεκέμβριο του 2005 τις Βρυξέλλες, στα πλαίσια του προγράμματος της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς "Οι νέοι γνωρίζουν την Ευρώπη".

Να πως μας αφηγείται η ίδια την εμπειρία της.

"Στις 15 Οκτωβρίου 2005 μου δόθηκε η ευκαιρία μέσω ενός προγράμματος της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς, να ταξιδέψω στις Βρυξέλλες ανάμεσα στους 300 αριστούχους μαθητές της χώρας.

Την ίδια μέρα, είχαμε ειδοποιηθεί μία ομάδα 60 παιδιών να είμαστε στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος στις 7:10 το πρωί, στο γκισέ των Ολυμπιακών αερογραμμών. Έτσι, φτάνοντας, βρέθηκα να περιμένω μαζί με άλλα παιδιά από Αθήνα, αλλά κι άλλες επαρχιακές πόλεις για το εισιτήριο μου. Έπειτα από 2 ώρες αναμονής, τελικά επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο, ενώ είχαμε ήδη αρχίσει να γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

Η πτήση κράτησε περισσότερο απ? ότι περιμέναμε λόγω ομίχλης στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών, όμως έστω και με λίγες ώρες καθυστέρηση φτάσαμε στον προορισμό μας με αρκετά καλή διάθεση. Έτσι, η ξενάγηση με τη συνοδεία κάποιων καθηγητών ξεκίνησε αμέσως, αφού πρώτα αφήσαμε τα πράγματα μας στο ξενοδοχείο όπου θα μέναμε. Περπατήσαμε στους δρόμους της παλιάς πόλης, είδαμε τα πιο σημαντικά κτίρια, την κεντρική πλατεία, όπως και τα μαγαζιά της περιοχής. Λόγω, λοιπόν, της κούρασής μας τελείωσε η πρώτη νύχτα διαμονής μας στις Βρυξέλλες στο ξενοδοχείο.

Την επόμενη μέρα επισκεφθήκαμε την πόλη της Brugge, στην οποία είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε βαρκάδα, να δούμε αρκετές καθολικές εκκλησίες και να ξεναγηθούμε στους κεντρικούς της δρόμους. Το βράδυ επιστρέψαμε για να δειπνήσουμε στις Βρυξέλλες και στη συνέχεια ήμαστε ελεύθεροι μέχρι τις 11 να κάνουμε βόλτα στην περιοχή της κεντρικής πλατείας, ώσπου να έρθει το πούλμαν να μας μεταφέρει πίσω στο ξενοδοχείο.

Το άλλο πρωί, ξυπνήσαμε αρκετά νωρίς, ώστε να επισκεφτούμε την πόλη της Γάνδης. Ενθουσιαστήκαμε από τα όμορφα πάρκα και κτίρια της πόλης, ενώ είχαμε αρκετό χρόνο ως το απόγευμα για να γυρίσουμε ένα μεγάλο μέρος της. Έτσι, το βράδυ είχαμε πάλι την ευκαιρία να περπατήσουμε στις Βρυξέλλες μέχρι τις 11 περίπου οπότε και ήταν ώρα να επιστρέψουμε στα δωμάτια του ξενοδοχείου μας. Την τελευταία μέρα της διαμονής μας στο Βέλγιο κάναμε εκδρομή στο Βατερλό, γνωστό ως το μέρος που ηττήθηκε ο Ναπολέων. Είδαμε το πεδίο της μάχης, αλλά και το μνημείο που είχε στηθεί σ εκείνη την περιοχή, ενώ μπορούσαμε ν αγοράσουμε ενθύμια από τα μαγαζιά της περιοχής. Έτσι πέρασε η υπόλοιπη μέρα, εωσότου γυρίσαμε στην πρωτεύουσα για μια τελευταία βόλτα στους κεντρικούς της δρόμους.

Την επόμενη μέρα έπρεπε να ετοιμάσουμε τις βαλίτσες μας και να φύγουμε νωρίς από το ξενοδοχείο, ώστε να προλάβουμε να ψωνίσουμε κάτι από τις Βρυξέλλες όπως σοκολατάκια για τα οποία φημίζεται, καθώς η πτήση ήταν το μεσημέρι. Φτάσαμε στο αεροδρόμιο κουρασμένοι μεν από τις ξεναγήσεις, αλλά αρκετά ικανοποιημένοι. Αργά το βράδυ, λοιπόν, επιστρέψαμε πίσω στην Αθήνα.

Η εμπειρία αυτή ήταν πραγματικά συναρπαστική, κι ελπίζω αυτή η ευκαιρία να συνεχίσει να δίνεται στα παιδιά της Γ? Λυκείου τάξης, κάθε χρονιά από τη Γραμματεία Νέας Γενιάς. "