Η μαθήτρια του σχολείου μας Αντζουλάτου Μαρία ήταν μια από τους 300 αριστούχους μαθητές της Β' Λυκείου από όλη την Ελλάδα, που επισκέφθηκε το Δεκέμβριο του 2004 τη Ρώμη, στα πλαίσια του προγράμματος της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς "Οι νέοι γνωρίζουν την Ευρώπη".

2003 04 b lyk

Να πως μας αφηγείται η ίδια την εμπειρία της.

"Σάββατο 11/12/2004, ώρα 7:00 στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος». Προορισμός: Ρώμη!

Μετά από μια δύσκολη χρονιά Β? λυκείου και την εμπειρία των Πανελληνίων το υπουργείο παιδείας τα τελευταία χρόνια έχει πάρει την πρωτοβουλία να κάνει δώρο στους 300 πρώτους μαθητές από όλη την Ελλάδα ένα ταξίδι σε μια ευρωπαϊκή πόλη. Το Τμήμα της Νέας Γενιάς του Υπουργείου οργανώνει με τη βοήθεια κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου ένα πενταήμερο σε μια πόλη με όλα τα έξοδα πληρωμένα για τους μαθητές. Βέβαια δεν πηγαίνουν όλοι οι μαθητές στην ίδια πόλη αλλά χωρίζονται σε ομάδες των 60 μαθητών. Εγώ λοιπόν επιλέχτηκα να πάω Ρώμη.

Το ταξίδι μας άρχισε Σάββατο πρωί στο αεροδρόμιο όπου συναντηθήκαμε όλα τα παιδιά με προορισμό τη Ρώμη. Μας συνόδευσαν 6 καθηγητές, 4 άτομα από το πρακτορείο και 2 άτομα από το Υπουργείο και το τμήμα της Νέας Γενιάς.

Η αρχή ήταν δύσκολη για όλους μας καθώς δεν γνωριζόμασταν μεταξύ μας και νιώθαμε όλοι ξένοι μεταξύ ξένων. Όμως η δεύτερη μέρα μας βρήκε παρέα με πολλά παιδιά και το ταξίδι μόλις ξεκινούσε! Αρχικά επισκεφτήκαμε το ιστορικό κέντρο της Ρώμης και θαυμάσαμε τα μνημεία της πόλης ενώ το βράδυ βγήκαμε βόλτα στη Ρώμη όπου και δειπνήσαμε.

Η δεύτερη μέρα περιελάμβανε μια μικρή εκδρομή στην Πομπηία. Ο ξεναγός μας έδειξε το μέρος και για κάθε σημείο είχε να μοιραστεί μαζί μας μια ενδιαφέρουσα ιστορία.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε το Βατικανό όπου κυριολεκτικά χαθήκαμε στα μουσεία και στην Καπέλα Σιστίνα. Ήταν πραγματικά μια μοναδική εμπειρία και το απόγευμά μας έκλεισε με ψώνια στη ρώμη, το όνειρο πολλών παιδιών!

Η τέταρτη μέρα μας έκρυβε ακόμα μια έκπληξη, Φλωρεντία! Πήγαμε στη Φλωρεντία και πραγματικά είναι η πόλη των μουσείων. Κάθε λίγα μέτρα υπάρχει και κάποιο μουσείο και φυσικά δεν ήταν δυνατό να τα επισκεφτούμε. Το ίδιο βράδυ μας πήγαν μια βόλτα στο κέντρο της Ρώμης για μια τελευταία βραδιά εκεί. Και έφτασε δυστυχώς η μέρα της αναχώρησης. Το πρωί επισκεφτήκαμε μια βίλα λίγο έξω από τη Ρώμη ενώ το απόγευμα πήγαμε στο αεροδρόμιο γιατί είχε φτάσει η ώρα να επιστρέψουμε.

Το ταξίδι αυτό πέρα από την ευκαιρία που πρόσφερε σε όλους μας να γνωρίσουμε μια πόλη την οποία οι περισσότεροι δεν είχαν επισκεφτεί μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουμε παιδιά της ηλικίας μας που δε θα γνωρίζαμε αλλιώς. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία και με όλα τα παιδιά δώσαμε μια υπόσχεση, να κρατήσουμε επαφές και να μη χαθούμε. Μάλιστα στη διάρκεια των διακοπών συναντηθήκαμε όλα τα παιδιά που μένουμε Αθήνα και πήγαμε μια βόλτα στη χριστουγεννιάτικη πόλη μας.

Εύχομαι ειλικρινά το Υπουργείο να συνεχίσει αυτή την πρωτοβουλία και κάθε χρόνο να δίνει την ευκαιρία που έδωσε και σε μένα σε πολλά παιδιά."