Την Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015 παραλάβαμε την πρώτη παρτίδα βιοντήζελ από το 4ο ΕΠΑΛ Αθηνών. Μας παρέδωσαν 23 λίτρα βιοντήζελ για τα περίπου 40λίτρα τηγανόλαδου που παραδώσαμε.

Ταυτόχρονα με την παραλαβή του βιοντήζελ, παραδώσαμε άλλα σαράντα (40) και πλέον λίτρα τηγανόλαδου, από αυτό που μας προσκομίζουν οι μαθήτριες. Θέλουμε να τις συγχαρούμε και αυτές και τις οικογένειές τους που συλλέγοντας το τηγανισμένο λάδι κάνουν δύο πολύ θετικές ενέργειες ταυτόχρονα: Προστατεύουν το περιβάλλον και ειδικότερα τη θάλασσα από τη ρύπανση και συμβάλλουν στη θέρμανση του κτηρίου, περιορίζοντας την ανάγκη μας για αγορά πετρελαίου ντήζελ θέρμανσης.

Ευχαριστούμε επίσης θερμά το 4ο ΕΠΑΛ Αθηνών και ειδικά τον ακούραστο διευθυντή του Γιάννη Πρίντεζη και τη συνεργάτιδά του στο πρόγραμμα ανακύκλωσης τηγανελαίων, κα. Κωνσταντίνα Πάσχου. Είναι πρότυπα και υποδείγματα ανθρώπων που κάνουν έργα και δεν περιορίζονται στα λόγια όσον αφορά την προστασία του περιβάλλοντος.

Το πρόγραμμα συλλογής Τηγανέλαιου εντάσσεται στο πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του σχολείου μας και το συντονίζει η αντίστοιχη μαθητική ομάδα.

biodisel 1   biodisel 2