H ομάδα του Αειφόρου Σχολείου, έκανε προσπάθεια ευαισθητοποίησης όλων των μαθητριών και των καθηγητών, ώστε να μειωθεί η ποσότητα νερού που καταναλώνεται στο σχολείο μας. Η πρώτη προσπάθεια έγινε με επέμβαση στα καζανάκια. Με κατάλληλη ρύθμιση του πλωτήρα (φλοτέρ) μειώθηκε ο όγκος του νερού στα καζανάκια. Με δεύτερη προσπάθεια ενημερώθηκαν οι μαθήτριες και οι καθηγητές για το στόχο να μειωθεί η σπατάλη νερού και με την τρίτη προσπάθεια, τοποθετήθηκαν σημειώματα σε κάθε καθρέφτη (μπροστά στο νιπτήρα) με μια υπενθύμιση προς όλους να προσέχουν την σπατάλη νερού. Με τις μετρήσεις που έπαιρναν οι μαθήτριες κάθε 15 μέρες, κατασκεύασαν το παρακάτω διάγραμμα κατανάλωσης νερού.

image002

Το διάγραμμα αποτυπώνει τη διακύμανση της κατανάλωσης νερού από τον Οκτώβριο μέχρι τον Απρίλιο του 2013. Όπως φαίνεται, η κατανάλωση σχεδόν μηδενίζεται την περίοδο των Χριστουγέννων, ενώ αυξάνεται κατακόρυφα στην περίπτωση της διαρροής. Να σημειώσουμε ότι φέτος αυξήθηκε η κατανάλωση, διότι κάθε απόγευμα γίνονται στο σχολείο μας δωρεάν φροντιστηριακά μαθήματα από το Δήμο Πειραιά για οικονομικά αδύνατους μαθητές. Η ίδια αύξηση για τους ίδιους λόγους παρατηρήθηκε για το ηλεκτρικό ρεύμα.

image004

Εδώ φαίνεται καθαρά η επίδραση της προσπάθειας των μαθητριών να μειώσουν τη σπατάλη ηλεκτρικού ρεύματος. Πέρα από τα σημειώματα υπενθύμισης πάνω από τους διακόπτες, συχνά επιθεωρούσαν τους διαδρόμους και τους άλλους κοινόχρηστους χώρους, έσβηναν τα φώτα και έκλειναν τους υπολογιστές. Το αποτέλεσμα είναι θετικό.