Με πολύ μεγάλη επιτυχία και με την παρουσία 18 σχολείων από όλη τη χώρα έγινε η τελετή απονομής των Βραβείων Αειφόρου Σχολείου, την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2012 από τις 12 ως τις 15.30.

Η τελετή έγινε στη μεγάλη αίθουσα του Υπουργείου Παιδείας (Ζακλίν ντε Ρομιγί) με τη συμμετοχή περισσοτέρων από 200 παιδιών που παρουσίασαν τις δράσεις των σχολείων τους οι οποίες οδήγησαν σε βραβεία και διακρίσεις. Τα βραβεία επέδωσαν, ο Ειδικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας κ. Σωτήρης Γκλαβάς, η διευθύντρια ΣΕΠΕΔ κ. Έφη Φουσέκη, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας κ. Ιωάννης Μιχαήλ, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης καθηγητής Δημήτρης Λάλας, ο καθηγητής Μάνθος Σανταμούρης, η εκπρόσωπος του Ιδρύματος Λεβέντη κ. Χατζάκη, ο ιδρυτής της Ελληνικής Εταιρείας κ. Κώστας Καρράς, η κ. Βέρα Δηλάρη Αντιπρόεδρος του ΣΠΕ, ο κ. Ηλίας Νέλλας μέλος της Ελληνικής Εταιρείας, ο Δήμαρχος Λουτρακίου Κωνστ. Λογοθέτης, η Δήμαρχος Αγίου Δημητρίου Μαρία Ανδρούτσου, ο αντιδήμαρχος Κερατσινίου- Δραπετσώνας Πέτρος Καψοκόλης, ο συντονιστής του Βραβείου Αειφόρου Σχολείου κ. Δημήτρης Καλαϊτζίδης, ο καθηγητής Νικήτας Ασημακόπουλος και η γραμματέας της Ελληνικής Εταιρείας κ. Λούλα Κέρτσικωφ. Εξαιρετικά συγκινητική ήταν η παρουσία των ειδικών σχολείων από τη Λάρισα την Πάτρα και το Ίλιον, που κέρδισαν το πιο ζεστό χειροκρότημα. Πολύ καλές παρουσιάσεις έκαναν επίσης τα παιδιά από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων, το 15ο Δημοτικό Ρεθύμνου, το Δημοτικό Σχολείο Ροδοδάφνης, το 6ο Δημοτικό Κηφισιάς. Μέσω SKYPE έγινε σύνδεση με το 1ο ΣΕΚ Αλεξανδρούπολης του οποίου οι μαθητές επικοινώνησαν με τους συμμετέχοντες στην τελετή. Όμως, τα καταπληκτικά επιτεύγματα των σχολείων δεν είναι δυνατόν να παρουσιαστούν ούτε σε δύο, ούτε σε τέσσερις ώρες. Η τελετή κράτησε τρεισήμισι ώρες και την έκλεισε η Ειδική Γραμματέας Εκπαίδευσης Ελληνοπαίδων Εξωτερικού κ. Αθηνά Λινού, η οποία έμεινε επί μιάμιση ώρα με τα παιδιά και παρακολούθησε με μεγάλο ενδιαφέρον τις εργασίες των σχολείων. Το σχολείο μας συμμετείχε με τριανταμελή ομάδα από μαθήτριες της Α? και της Β΄ λυκείου με συνοδούς καθηγητές την κα. Α. Κεσκεσιάδου και τον κ. Ν. Κόλλια. Την εκδήλωση παρουσίασε η Σταματίνα Σταματάκου, μαθήτρια της Β? τάξης του σχολείου μας. Ο διαγωνισμός Βραβείο Αειφόρου Σχολείου συνεχίζεται και φέτος υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού και το σχολείο μας στοχεύει φέτος σε μια από τις διακρίσεις, γιατί όχι και στα βραβεία.