Το τοπικό τμήμα Μυτιλήνης του Σώματος Ελληνικού Οδηγισμού, στα πλαίσια του Πανελλήνιου Συνθήματος χρονιάς «Δράση τώρα? για το περιβάλλον, για τον τόπο μου, για μένα», προκειμένου να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά, που είναι αυριανοί πολίτες, πραγματοποίησε δράση ευρύτερου ενδιαφέροντος που αφορούσε στη συγκέντρωση πλαστικών καπακιών. Στόχος της δράσης αυτής ήταν η καλλιέργεια της οικολογικής συνείδησης και σκοπός η αγορά ενός αναπηρικού αμαξιδίου με τα έσοδα από την ανακύκλωση.

Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε σε αυτό το κάλεσμα, μάζεψε καπάκια για τον ίδιο στόχο και σκοπό, δηλώνοντας έτσι την ενεργό συμμετοχή προσφοράς για ένα καλύτερο περιβάλλον. Το τοπικό τμήμα του Σώματος Ελληνικού Οδηγισμού απένειμε βραβείο στις μαθήτριες και με ευχαριστήρια επιστολή προς το Διευθυντή του σχολείου, συνεχάρη τις μαθήτριες και την κ. Κανελετοπούλου Χαραλαμπία, φιλόλογο του σχολείου μας, που βοήθησε να ανταποκριθούν οι μαθήτριες στο παραπάνω κάλεσμα.

Το βραβείο