sima aeiforou 2019 1Tο σχολείο μας πιστοποιήθηκε με το Σήμα Αειφόρου Σχολείου «για την εξαίρετη προσπάθεια προσανατολισμού του σχολείου προς την αειφορία και για το συλλογικό και ομαδικό έργο που παράγει εξαιρετικές μαθησιακές, κοινωνικές και περιβαλλοντικές δράσεις», όπως αναφέρει στην επιστολή του ο εκπρόσωπος της Συντονιστικής Επιτροπής του Σήματος και πρώην Διευθυντής του σχολείου μας Δρ Δ. ΚαλαΪτζίδης. Η πιστοποίηση είναι εγκεκριμένη από το Υ.ΠΑΙ.Θ και απενεμήθη από την αστική μη κερδοσκοπική εταιρία Aeiforum και την Έδρα UNESCO ΤΠΕ στην Εκπαίδευση για Βιώσιμη Ανάπτυξη του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης, κατόπιν αίτησης του σχολείου μας, με την οποία υποβάλαμε στοιχεία για τον αριθμό και την ποιότητα των δράσεων που αναλάβαμε και υλοποιήσαμε με επιτυχία.

Τη συλλογή των στοιχείων και την κατάθεση της αίτησης ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί Αικατερίνη Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας και Συντονίστρια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+KA2 Routes to Outdoor Oriented Teaching and Sustainability/ROOTS και Μέλος της Παιδαγωγικής Ομάδας του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+KA2 CCR) και Μαρία Παναγιωτοπούλου (Φιλόλογος και Μέλος της Παιδαγωγικής Ομάδας του ROOTS).