Dihmero seminario gia Klimatikh Allagh afisa 2017

Το διήμερο σεμινάριο «Ολιστική Σχολική Προσέγγιση στην Κλιματική Αλλαγή» για τα σχολεία του Δικτύου ASPnet της UNESCO που ασχολούνται με την κλιματική αλλαγή πραγματοποιήθηκε στις 17 και 18 Φεβρουαρίου 2017 στο Υπουργείο Παιδείας και στο Ράλλειο ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά. Συμμετείχαν Διευθυντές και εκπαιδευτικοί από επιλεγμένα σχολεία του Δικτύου ASPnet της UNESCO από την Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, τις Σέρρες και τη Μυτιλήνη με ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις και ανταλλαγή εμπειριών και καλών πρακτικών των σχολείων κατά την πρώτη μέρα στο Υπουργείο. Κατά τη δεύτερη μέρα, στο Ράλλειο Λύκειο, έγιναν παρουσιάσεις για την ολιστική προσέγγιση, τα «εργαλεία» εφαρμογής της και εργαστήρια για τους Διευθυντές και τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και τη Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Από το Ράλλειο Λύκειο συμμετείχαν ο Διευθυντής Δρ Δ. Καλαιτζίδης, πολλαπλασιαστής σχετικά με την Εκπαίδευση για την Κλιματική Αλλαγή, ο οποίος παρουσίασε τα «εργαλεία» εφαρμογής και συντόνισε το εργαστήριο για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, και η καθηγήτρια Αγγλικής του σχολείου Κ. Χριστοδούλου, η οποία παρουσίασε τον τρόπο που εφαρμόζεται η ολιστική προσέγγιση στο Ράλλειο Λύκειο.

Το διήμερο σεμινάριο διοργανώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO και το Ραλλειο ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά.

Dihmero seminario gia Klimatikh Allagh afisa 2017 1    Dihmero seminario gia Klimatikh Allagh afisa 2017 2
 Dihmero seminario gia Klimatikh Allagh afisa 2017 3    Dihmero seminario gia Klimatikh Allagh afisa 2017 4
 Dihmero seminario gia Klimatikh Allagh afisa 2017 6    Dihmero seminario gia Klimatikh Allagh afisa 2017 7