planitario 2013Την Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου 2013, το σχολείο μας πραγματοποίησε τις παρακάτω εκπαιδευτικές επισκέψεις:

Οι μαθήτριες της Α΄ τάξης επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Ευγενίδου και παρακολούθησαν την ταινία με τίτλο «Η εξέλιξη», διάρκειας 45 λεπτών. Με πολύ παραστατικό τρόπο οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τη γέννηση του σύμπαντος, την πορεία της εξέλιξης των πλανητών και του ανθρώπινου πολιτισμού μέχρι στις μέρες μας. Επακολούθησε μικρός περίπατος στο Παλαιό Φάληρο. Οι εντυπώσεις όλων ήταν ιδιαίτερα θετικές. Συνοδοί καθηγητές ήταν: Γ. Κατωπόδης (Βιολόγος), Αιμ. Γιούργα, (Φιλόλογος), Μ. Παναγιωτοπούλου (Φιλόλογος), Αικ. Χριστοδούλου (Αγγλικής φιλολογίας).

Οι μαθήτριες της Β΄ τάξης επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Ευγενίδου και συμμετείχαν στη Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας. Συνδυάζοντας ψυχαγωγία και μάθηση, φαντασία και γνώσεις, παρεμβαίνοντας οι ίδιες στο εκθεσιακό περιβάλλον, είχαν την ευκαιρία να πειραματιστούν και να γνωρίσουν βασικές αρχές της επιστήμης και σύγχρονες τεχνολογικές εφαρμογές. Τα 65 διαδραστικά εκθέματα αναφέρονταν σε τρεις θεματικές ενότητες: «Ύλη και Υλικά», «Επικοινωνία: Ήχος και Εικόνα», και «Βιοτεχνολογία». Η επίσκεψη τελείωσε, αφού οι μαθήτριες παρακολούθησαν μια ενδιαφέρουσα επίδειξη πειραμάτων. Συνοδοί καθηγητές ήταν: Στ. Δροσάκης (Μαθηματικός), Ν. Κόλλιας (Φυσικός), Αμ. Κότσιφα (Αγγλικής φιλολογίας), Κ. Λεμάνης (Μαθηματικός), Γ. Μαντικός (Μαθηματικός).

Οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης επισκέφθηκαν το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, που στεγάζεται στο κτήριο της Παλαιάς Βουλής. Οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στο χώρο και τα εκθέματα του μουσείου, γνώρισαν την Ιστορία του κτηρίου και συνέδεσαν όσα είδαν και άκουσαν με τα ιστορικά γεγονότα που διδάσκονται στο σχολείο, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας του Νεότερου και Σύγχρονου Κόσμου. Οι υπεύθυνοι του Μουσείου ήταν ιδιαίτερα φιλόξενοι και ευγενικοί, πρόθυμοι να απαντήσουν στις ερωτήσεις και τις απορίες τους. Τους ευχαριστούμε θερμά. Τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγητές: Άν. Γαρυφαλάκη (Φιλόλογος), Π. Καπελαρή (Φιλόλογος), Ν. Παναγιωτόπουλος (Κοινωνιολόγος), Αν. Κεσκεσιάδου (Φιλόλογος), Π. Κολέντζου (Φιλόλογος), Λ. Μάμαλη (Θεολόγος), Δ. Χαλβατζάρας (Φυσικής Αγωγής).