Σεμινάριο 35 ωρών με θέμα "Θεωρίες Μάθησης και η Εφαρμογή τους στη Διδασκαλία" πραγματοποιήθηκε στον 3ο όροφο του σχολείου μας από την Παρασκευή 6 μέχρι την Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015. Ανάδοχος του έργου της επιμόρφωσης είναι το ΚΑΝΕΠ της ΓΣΕΕ. Στο δικό μας σεμινάριο εισηγητής-επιμορφωτής ήταν ο κ. Άγγελος Βαλλιανάτος, σχολικός σύμβουλος Θεολόγων. Το σεμινάριο παρακολούθησαν καθηγητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία Ράλλειο ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά, 1ο ΓΕΛ Πειραιά και Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά.

Το σεμινάριο έγινε μετά από αίτηση του σχολείου μας στο ΚΑΝΕΠ-ΓΣΕΕ, στο πλαίσιο της συνεργασίας που προτείναμε σε γειτονικά μας σχολεία, προκειμένου να οργανώσουμε μια σειρά σεμιναρίων ενδοσχολικής επιμόρφωσης. Δυστυχώς, η Πολιτεία έχει (σχεδόν πλήρως) εγκαταλείψει την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών και αναγκαζόμαστε να επιμορφωνόμαστε με δική μας πρωτοβουλία και με συνεργασίες.

Το επόμενο σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης θα γίνει στο 1ο ΓΕΛ Πειραιά, στις 16 Φεβρουαρίου 2015 (ώρα 14.30-18.15), με θέμα "Μαθησιακές Δυσκολίες".

Το σεμινάριο έγινε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος ΕΣΠΑ 2007-2013, «Εξειδικευμένα Προγράμματα Επαγγελματικής Ανάπτυξης Εκπαιδευτικών» και ήταν πολύ χρήσιμο.

sem 35 31    sem 35 32