im stadiodromias2015 1Το σχολείο μας στις 30 Ιανουαρίου 2015 οργάνωσε ημέρα σταδιοδρομίας. Η εορτή των Τριών Ιεραρχών συνδυάστηκε με αυτή τη δραστηριότητα καθώς οι μαθήτριες προβληματίζονται για την επαγγελματική τους σταδιοδρομία και η έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση φέρει πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα.

Σκοπός αυτής της δραστηριότητας ήταν να ενημερωθούν οι μαθήτριες για επαγγέλματα που τους ενδιαφέρουν από γονείς και κηδεμόνες που εξασκούν αυτά τα επαγγέλματα. Τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής δηλ. οι καθηγήτριες του σχολείου μας Αιμιλία Γιούργα, Χαραλαμπία Κανελετοπούλου και Λαμπρινή Μάμαλη, συνεργάστηκαν με τους γονείς και με τους άλλους επαγγελματίες που προσκλήθηκαν με βάση το επάγγελμά τους και το ενδιαφέρον των μαθητριών γι αυτό. Σε κάθε αίθουσα του σχολείου βρισκόταν οι μαθήτριες που είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον για κάποιο επάγγελμα και ο αντίστοιχος Ημέρα Σταδιοδρομίας. Οι συζητήσεις ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και εξίσου μεγάλο το ενδιαφέρον των μαθητριών που διατύπωσαν πλήθος ερωτήσεων στις οποίες οι ομιλητές απάντησαν σαφήνεια και προθυμία.

Τη δραστηριότητα παρακολούθησε και η εκπρόσωπος του ΚΕΣΥΠ Πειραιά κα Μανώλη Μαρία.

Ήταν μια εξαιρετική εκδήλωση, πάρα πολύ χρήσιμη και ενδιαφέρουσα και το σχολείο δέχτηκε πολλά συγχαρητήρια.

im stadiodromias2015 2   im stadiodromias2015 3