OkoyamaESD 2014 unescoΗ μαθήτρια Κατερίνα Γεωργιάδου-Μαντουβάλου συμμετείχε στην Παγκόσμια Διάσκεψη  της UNESCO, για την Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη στην Okayama της Ιαπωνίας (10-12 Νοεμβρίου 2014).

Η Κατερίνα περιγράφει την εμπειρία της:

"Στις αρχές Νοεμβρίου 2014 μου δόθηκε η ευκαιρία να συμμετάσχω στο Διεθνές Συνέδριο της Unesco για την «Αειφόρο ανάπτυξη στην εκπαίδευση», που έλαβε χώρα στην Okayama της Ιαπωνίας. Μαζί με άλλους τρεις Έλληνες συμμαθητές μου και με τη συνοδεία της φιλολόγου κ. Μαρίας Παπαβασιλοπούλου από το Λύκειο Καρύστου, μετά από 13 ώρες ταξίδι με το αεροπλάνο, φθάσαμε στην πόλη του Κιότο όπου και μείναμε για τρεις μέρες. Το πρόγραμμα ξενάγησης μας βοήθησε να γνωρίσουμε την χώρα, τους ανθρώπους, την κουζίνα, τις παραδόσεις και την κουλτούρα των Γιαπωνέζων αλλά και τους μαθητές των άλλων χωρών. Τις επόμενες τρεις μέρες, αφού φτάσαμε στην Okayama, διεξήχθη το Συνέδριο. Κάθε χώρα παρουσίασε τις δράσεις των σχολείων της, σχετικά με την αειφόρο ανάπτυξη, ώστε εκτός απ? τα ανακυκλώσιμα προϊόντα να «ανακυκλώνονται» και οι ιδέες. Τέλος, ένας μαθητής από κάθε χώρα συμμετείχε στη διαδικασία κατά την οποία οι τελικές προτάσεις, μετά από διεξοδική συζήτηση, συμπεριλήφθησαν σ? ένα ενιαίο κείμενο, το οποίο έγινε αποδεκτό από το μεγάλο Συνέδριο Πολιτικών και Επιστημόνων που ακολούθησε.

Ευχαριστώ θερμά τη χώρα και το σχολείο μου, που μου έδωσαν τη μοναδική αυτή ευκαιρία για ένα ταξίδι ζωής, από το οποίο αποκόμισα απίστευτες γνώσεις και εμπειρίες."

Κατερίνα Γεωργιάδου ? Μαντουβάλου (Β1)

aspnet japan 2014 1

aspnet japan 2014 2