Η μαθήτρια της Β' τάξης Ευτυχία Παπαθανάση συμμετείχε στο Διαγωνισμό της Ελληνικής Εταιρείας για τις Νευροεπιστήμες «Παιδιά, ρωτήστε τον Νευροεπιστήμονα» στον οποίο και διακρίθηκε. Ο Διαγωνισμός απευθύνονταν σε μαθητές/τριες Γυμνασίων και Λυκείων όλης της χώρας οι οποίοι εκλήθησαν να θέσουν πρωτότυπα, επίκαιρα ερωτήματα απευθυνόμενοι σε Νευροεπιστήμονες. Η τελική αξιολόγηση των ερωτημάτων έγινε από τριμελή επιτροπή αξιολόγησης.

Η Ευτυχία Παπαθανάση ήταν μια από τους 25 μαθητές από όλη την Ελλάδα που προκρίθηκαν και έλαβαν μέρος στη συνάντηση με τους Νευροεπιστήμονες κατά τη διάρκεια της οποίας έθεσαν τα ερωτήματά τους. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2012 στο Ίδρυμα Ευγενίδου.