ag5Στο σχολείο μας για πρώτη φορά εφαρμόστηκε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας επιδοτούμενο από τη Νομαρχία Πειραιά.

Θέμα του προγράμματος: "Διατροφή- Διατροφή των εφήβων".

Το πρόγραμμα παρακολούθησαν 30 μαθήτριες από την Α΄τάξη. Ο στόχος του προγράμματος ήταν η ενημέρωση των μαθητριών σε θέματα διατροφής, ώστε να μπορούν να κρατούν και την ανάλογη στάση απέναντι στα είδη τροφής που προσφέρονται και καταναλώνονται. Το αποτέλεσμα της δουλειάς των μαθητριών παρουσιάστηκε σε ειδική εκδήλωση που έγινε στο σχολείο μας στις 15 Μαϊου 1999.

Σαν επιβράβευση της συμμετοχής των μαθητριών σ' αυτό το πρόγραμμα τους απονεμήθηκε σχετική βεβαίωση από την κ. Σταυράκη Φραγκίσκη, υπεύθυνης Αγωγής Υγείας στη Νομαρχία Πειραιά, στην εκδήλωση της 15ης Μαϊου.

Υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η κ. Κανελετοπούλου Χαραλαμπία, φιλόλογος του σχολείου μας.