Στα τέλη Ιουνίου 2008 η φιλόλογος Κεσκεσιάδου Αναστασία ολοκλήρωσε το πρόγραμμα που σχεδιάστηκε σε συνεργασία με τον κ. Μανιάτη Κων/νο, γυμναστή & στο οποίο συμμετείχαν μαθήτριες της Α1΄ τάξης του σχολείου μας, με θέμα : « Η θέση της γυναίκας και οι σχέσεις των δύο φύλων σε λογοτεχνικά κείμενα του σχολικού εγχειριδίου της Νεοελληνικής λογοτεχνίας της Α΄ Λυκείου ».

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα ολοκληρώθηκε στα πλαίσια του έργου «Ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών & παρεμβατικά προγράμματα για την προώθηση της ισότητας των φύλων στο πλαίσιο της πράξης 4.1.1 του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ».

Οι μαθήτριες που πήραν μέρος στην υλοποίηση του προγράμματος, κατά αλφαβητική σειρά, είναι: