Το σχολείο μας υλοποίησε πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα: "Ο ναός του Επικούρειου Απόλλωνα, ο ναός που δονείται και δονεί". Επιλέξαμε το συγκεκριμένο μνημείο, προκειμένου να το γνωρίσουμε πρώτα εμείς και στη συνέχεια να το κάνουμε γνωστό και στους άλλους. Επιδίωξή μας ήταν να μοιραστούμε τις γνώσεις που αποκτήσαμε κατά τη διάρκεια της υλοποίησης, τις εμπειρίες μας και την υπερηφάνεια μας για την πολιτιστική κληρονομιά μας.

apollo1                             apollo2

Με το πρόγραμμα αυτό, το σχολείο μας συμμετείχε στην έκθεση που οργάνωσε στο Λουξεμβούργο το δίκτυο συνεργαζόμενων σχολείων (ASPnet) της UNESCO στο πλαίσιο συνάντησης των Εθνικών Συντονιστών Ευρώπης και Β.Αμερικής (Μάϊος 2005).

apollo3

Στα πλαίσια του προγράμματος αναπτύχθηκε μια εργασία που είναι καρπός μιας συλλογικής δουλειάς, και που εκπονήθηκε από μια ομάδα μαθητριών, του Ραλλείου Πειραματικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά, η οποία με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κράτησε περίπου ένα χρόνο.

Οι μαθήτριες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα είναι οι Δαμίγου Μαρία, Καραστάθη Αντωνία, Κολέτσου Αιμιλία, Νάσιου Ευαγγελία, Παπαγγέλου Σοφία, Πασβάνκα Κων/να, Τσακίρη Μαρία, Γιούρντα Αννα-Μαρία, Ιωάννου Κλειώ, Καλογερόγιαννη Μαρία, Καλοδούκα Ελίνα, Κατωπόδη Λαμπρινή και Κόκλα Ευγενία.

Συντονίστριες καθηγήτριες ήταν οι Βίκυ Τσετσέκου και η Κυριακή Μουργινάκη.

Την ηλεκτρονική επιμέλεια είχε ο Τάκης Μαρκόπουλος

Η εργασία