Κατά τη φετινή χρονιά το Γραφείο Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΓΡΑ.Σ.Ε.Π) πραγματοποίησε τις εξής δραστηριότητες :

1. Διοργάνωση Ημερίδας

Στο πλαίσιο της συμβουλευτικής στήριξης που παρέχει το ΓΡΑ.Σ.Ε.Π διοργανώθηκε ημερίδα στις 10 Φεβρουαρίου, στο χώρο του σχολείου με θέμα «Διαχείριση Άγχους και Ομάδες Επικοινωνίας». Στην ημερίδα συμμετείχαν οι ψυχολόγοι Φλώρου Αλίκη και Καρακατσάνη Φωτεινή από την Εταιρεία ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου ( ΕΨΥΠΕ).

2. Συμμετοχή σε Σεμινάριο

Το σχολείο συμμετείχε στο Σεμινάριο Επιχειρηματικότητας που πραγματοποιήθηκε στις 25 Φεβρουαρίου και συμμετείχαν μαθήτριες της Α΄ Λυκείου στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά. Το σεμινάριο είχε ως στόχο την προσφορά γνώσεων και δεξιοτήτων σχετικά με την επιχειρηματική διαδικασία. Μέσω βιωματικών ασκήσεων οι μαθήτριες συμμετείχαν σε δραστηριότητες που αφορούσαν τον κόσμο των επιχειρήσεων.

Το ΓΡΑ.Σ.Ε.Π έδωσε μεγαλύτερη βαρύτητα στη συμβουλευτική στήριξη των μαθητριών προκειμένου να πάρουν αποφάσεις για το μέλλον. Επίσης πληροφόρηση σχετικά με τις σπουδές και τα επαγγέλματα, με απώτερο στόχο την ανάπτυξη και ωρίμανση της προσωπικότητας των μαθητριών. Κατά το χρόνο λειτουργίας του επισκέφθηκαν το ΓΡΑ.Σ.Ε.Π 90 μαθήτριες για συμβουλευτική στήριξη. Τα κυριότερα θέματα που τις απασχολούσαν αφορούσαν τις εξής κατηγορίες:

1. Συμβουλευτική στήριξη στη λήψη αποφάσεων Ιδιαίτερα οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου προβληματίζονταν σχετικά με την επιλογή κατεύθυνσης. Επίσης υπήρχε αρκετή σύγχυση στην επιλογή επιστημονικών πεδίων και στη σύνδεση τους με τις επαγγελματικές διεξόδους τους.
  2. Στήριξη στις σχέσεις με το περιβάλλον Στην ιδιαίτερη ηλικία της εφηβείας πολλές φορές συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν την επικοινωνία των μαθητριών με το κοινωνικό περιβάλλον και τις δυσκολίες που συναντούν στο οικογενειακό, σχολικό και φιλικό χώρο.
  3. Παροχή πληροφοριών Οι πληροφορίες που ζητήθηκαν αφορούσαν τις σπουδές τους ,τα επαγγέλματα και τη σύνδεσή τους με την αγορά εργασίας, σχολές και προγράμματα σπουδών κ.α.

Υπεύθυνη ΓΡΑ.Σ.Ε.Π: Γρηγοροπούλου Σωτηρία