To σχολείο μας συμμετείχε με ανακοίνωση στην ενημερωτική συνάντηση των Συνεργαζομένων Σχολείων με την UNESCO (ASP net) Περιφέρειας Αττικής που έλαβε χώρα την Παρασκευή 05 Απριλίου 2013 στην Αίθουσα Γαλάτεια Σαράντη του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, παρουσία του Υφυπουργού Παιδείας κ. Θεοδώρου Παπαθεοδώρου και της Προέδρου της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO κυρίας Αικατερίνης Τζιτζικώστα.

Κατά το πρώτο μέρος της συνάντησης, Πανεπιστημιακοί από τις έδρες της UNESCO στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση παρουσίασαν τις δραστηριότητες των Εδρών και τους τρόπους με τους οποίους οι εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μπορούν να συνεργαστούν με τις Έδρες.

Κατά το δεύτερο μέρος της συνάντησης, εκπαιδευτικοί από πέντε σχολεία του Δικτύου παρουσίασαν έργα και δραστηριότητες των σχολείων τους που εντάσσονται στους άξονες δράσης της UNESCO.

Πιο συγκεκριμένα, η ανακοίνωση του σχολείου μας με τίτλο «Ράλλειο ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά: Προς τη δημιουργία ενός σχολείου UNESCO» εστιάστηκε στις δραστηριότητες που πραγματοποιεί το σχολείο μας σε παιδαγωγικό, κοινωνικό, οργανωσιακό και περιβαλλοντικό επίπεδο και συνάδουν ή/και εμπνέονται από τους άξονες της UNESCO όπως η Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη, η Ολιστική Σχολική Προσέγγιση, οι Καινοτόμες Δράσεις, οι Καλές Πρακτικές και η Διάχυση της Πληροφόρησης.

Την ανακοίνωση συνέταξε και παρουσίασε η εκπαιδευτικός-συντονίστρια του προγράμματος UNESCO του σχολείου μας Κατερίνα Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).

Το τελικό κείμενο της παρουσίασης της Ραλλείου

Η παρουσίαση της Ραλλείου