Στις 16 και 17 Φεβρουαρίου 2012 έλαβε χώρα στα Εκπαιδευτήρια Γείτονα στη Βάρη Αττικής το ΙΒ' Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής του Προγράμματος Συνεργαζομένων Σχολείων (ASPnet) UNESCO με θέμα « Ο Μετασχηματισμός του Κόσμου μας, Συνέπειες και Ευθύνη».

Το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά με δεκαμελή αποστολή αποτελούμενη από τις μαθήτριες της Γ Τάξης Γαλάνη Άννα-Μαρία, Ρέπα Φωτεινή και Σίνα Ελόνα και από τις μαθήτριες της Β Τάξης Ελευθεριάδη Σιμέλα, Κυριακίδη Ειρήνη, Μπαρμπαγιάννη Σοφία, Ξενάριου Δανάη, Παπαθανάση Ευτυχία, Τυρή Ραφαέλα και Χιονή Ευαγγελία. Τον συντονισμό, την προετοιμασία και τη συνοδεία των μαθητριών ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κκ Πηνελόπη Καπελαρή (Φιλόλογος) και Αικατερίνη Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).

Κατά τη διεξαγωγή του Συμποσίου, οι 198 συμμετέχοντες μαθητές/τριες από τα 21 συνεργαζόμενα σχολεία του Δικτύου Λυκείων Αττικής (ASPnet) UNESCO χωρίστηκαν σε 15 ομάδες εργασίας οι οποίες επεξεργάστηκαν όλα τα υποθέματα και παρουσίασαν τα πορίσματά τους στην Ολομέλεια η οποία υπερψήφισε τα 13 από αυτά. Πιο συγκεκριμένα, τα υποθέματα για τα οποία προετοιμάστηκαν και επεξεργάστηκαν στις ομάδες οι μαθητές/τριες είναι τα εξής :

1. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ: Επάγγελμα - Επαγγελματικές προοπτικές, Εισόδημα - Εισοδηματικά προβλήματα , Πράσινη Οικονομία - Ενεργειακοί πόροι και κλιματικές αλλαγές - Αειφόρος Ανάπτυξη
  2. ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ: Πολίτης - Νέοι/Ενεργοί Πολίτες - Πολιτεία
  3. ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ: Πολιτισμός - Παιδεία - Εκπαίδευση, Τοπικότητα - Διαπολιτισμικότητα - Πολυπολιτισμικότητα (Ταυτότητα - Ετερότητα - Εγώ - Εμείς - Οι άλλοι), Κοινωνικότητα - Επικοινωνία
  4. ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ: Προσωπική και κοινωνική ευθύνη

Αξίζει να σημειωθεί ότι η μαθήτρια Ρέπα Φωτεινή διορίστηκε Πρόεδρος της Ομάδας 12 και Επίτιμη Αναπληρωματική Πρόεδρος στο Προεδρείο της Ολομέλειας ενώ η μαθήτρια Γαλάνη Άννα-Μαρία διορίστηκε Γραμματέας της Ομάδας 14. Επίσης, κατά τη διάρκεια των εργασιών της ολομέλειας παρενέβησαν πολλές φορές διατυπώνοντας καίριες ερωτήσεις οι μαθήτριες Ελευθεριάδη Σιμέλα, Κυριακίδη Ειρήνη, Σίνα Ειρήνη και Μπαρμπαγιάννη Σοφία.

Η καλλιτεχνική συμμετοχή του σχολείου μας ήταν η παραγωγή αφίσας για το Συμπόσιο. Πρόκειται για ζωγραφικό έργο της μαθήτριας της Β Τάξης Πασχαλίδου Χρύσας το οποίο απεικονίζει τη «συνομιλία» του παλαιού με το νεότερο κόσμο. Η ψηφιακή επιμέλεια του έργου έγινε από την εκπαιδευτικό κ Αικατερίνη Χριστοδούλου με την πολύτιμη τεχνική συμβολή του φωτογράφου κ Χ. Κακογιάννη, τον οποίο το σχολείο ευχαριστεί θερμά.

Στο πλαίσιο του Συμποσίου πραγματοποιήθηκε επίσης Έκθεση Ζωγραφικής με έργα των συμμετεχόντων μαθητών /τριών από τα Συνεργαζόμενα Σχολεία του Δικτύου Λυκείων Αττικής (ASPnet) UNESCO στην οποία έλαβαν μέρος με έργα τους οι μαθήτριες Ελευθεριάδη Σιμέλα, Κυριακίδη Ειρήνη και Μπαρμπαγιάννη Σοφία. Το σχολείο θα ήθελε να ευχαριστήσει τις κυρίες και τους κυρίους Γαλάνη, Σίνα, Ελευθεριάδη, Κυριακίδη και Χιονή, γονείς των μαθητριών μας, οι οποίοι φρόντισαν για τη μεταφορά τους προς και από τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα κατά το διήμερο της διεξαγωγής του Συμποσίου.

UNESCO 2012 1

UNESCO 2012 2