Με κεντρικό θέμα ‘’Πολίτες της Ευρώπης- Πολίτες του Κόσμου’’ πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22 και το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013 το ΙΓ’ Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής του Προγράμματος Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPnet) της UNESCO. Στο συμπόσιο συμμετείχαν 18 λύκεια της Αττικής (δημόσια και ιδιωτικά) και 4 προσκεκλημένα λύκεια από την Κύπρο.To ΙΓ’ Συμπόσιο διοργανώθηκε από το Ράλλειο Γενικό Λύκειο Θηλέων Πειραιά στις εγκαταστάσεις της Ελληνογαλλικής Σχολής Jeanne d’ Arc. Το ΙΓ’ Συμπόσιο ξεκίνησε με καλλιτεχνικό πρόγραμμα που παρουσίασαν μαθητές από όλα τα συμμετέχοντα σχολεία το οποίο περιελάμβανε βίντεο, χορευτικά και θεατρικά δρώμενα, τραγούδια και απαγγελία κειμένων εμπνευσμένων από το θέμα του Συμποσίου. Παράλληλα, έκθεση εικαστικών έργων μαθητών από τα ίδια σχολεία λειτούργησε καθ΄ όλη τη διάρκεια του Συμποσίου.

Οι 187 μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο ΙΓ' Συμπόσιο, μοιρασμένοι σε 15 ομάδες εργασίας συζήτησαν για την διαφορετικότητα και τη συνύπαρξη στο σύγχρονο παγκοσμιοποιημένο κόσμο μας, για το διάλογο μεταξύ των πολιτών και των λαών, για τη διαλεκτική και την επικοινωνία, για τις τέχνες ως μέσο επικοινωνίας μεταξύ πολιτών και λαών, καθώς επίσης για την επικοινωνία και συνεννόηση των πολιτών.

Μια σειρά από ζητήματα και σπουδαία σύγχρονα θέματα αναδείχτηκαν μέσα από τα 15 πορίσματα που παρουσιάστηκαν τη δεύτερη μέρα του Συμποσίου, θέματα όπως τα ανθρώπινα δικαιώματα, ο ρατσισμός και η ξενοφοβία, η θέση της γυναίκας στο σύγχρονο κόσμο, ο ρόλος της τέχνης στη ζωή του ανθρώπου και στο διάλογο των πολιτισμών και των λαών, η ιδιότητα του πολίτη στο σύγχρονο κόσμο, η διαφορετικότητα και η πολυμορφία, η επικοινωνία και η διαλεκτική, η αειφορία, η ανεκτικότητα, ο πολιτισμός, η κουλτούρα, η ταυτότητα. Την παρουσίαση κάθε πορίσματος από τον πρόεδρο της ομάδας ακολουθούσε διαδικασία ερωτήσεων και ψηφοφορία για την έγκριση του πορίσματος.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να βρεθούν με συνομήλικούς τους από διαφορετικά σχολεία της Αττικής και της Κύπρου, να θέσουν ζητήματα, να αναπτύξουν επιχειρηματολογία, να καταλήξουν σε συμπεράσματα και προτάσεις. Πράγματι, σημαντικές ήταν οι προτάσεις που προέκυψαν από τα πορίσματα των ομάδων και όλες κινούνται σε προοδευτική κατεύθυνση, σηματοδοτώντας την ενσωμάτωση των ανθρωπιστικών αξιών από τους σημερινούς μαθητές.

Το Ράλλειο Λύκειο εκπροσώπησε δεκαμελής ομάδα συνέδρων που αποτελείται από τις μαθήτριες της Α' τάξης Ηλέκτρα Αναστασιάδη και Χρύσα Κουγιουμτζή, τις μαθήτριες της Β' τάξης Νίνα Δώδη, Μαρία Αντωνιάδου και Σταματίνα Σταματάκου, και τις μαθήτριες της Γ τάξης Εύα Χιονή (Πρόεδρος Ομάδας 1), Μελίνα Ελευθεριάδη (Γραμματέας Ομάδας 2), Σοφία Μπαρμπαγιάννη, Δανάη Ξενάριου, Θεοδώρα Ρόμπα. Πρόεδρος στο Προεδρείο της Ολομέλειας ορίστηκε η μαθήτρια της Γ' τάξης Ραφαέλα Τυρή και Γραμματέας η Ειρήνη Κυριακίδη, επίσης μαθήτρια της Γ' τάξης.

Το Ράλλειο Λύκειο έκλεισε το καλλιτεχνικό πρόγραμμα του ΙΓ' Συμποσίου τραγουδώντας το τραγούδι «Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα». Το τραγούδι ερμήνευσε η μαθήτρια της Γ' τάξης Ραφαέλα Τυρή συνοδευόμενη από τις μαθήτριες της Α' τάξης Ηλέκτρα Αναστασιάδη, ‘Ολγα Πανουργιά και Δέσποινα Γεωργατσέλλου και τις μαθήτριες της Β' τάξης Μαρία Βλαχάκη και Αναστασία Ντζάνα. Πιάνο έπαιξε η Νάγια Κυριακοπούλου, αρμόνιο η Σίσσυ Νικολάου και ηλεκτρική κιθάρα η Έλενα Μιχαλοπούλου. Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του ΙΓ' Συμποσίου ήταν ο Διευθυντής του Ραλλείου Λυκείου Δρ Δημήτρης Καλαιτζίδης, και μέλη οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Δημήτρης Αγγελιδάκης (Πληροφορικής), Μπία Κανελετοπούλου (Φιλόλογος), Δρ Πόπη Καπελαρή (Φιλόλογος), Τάκης Μαρκόπουλος (Βιολόγος) και Κατερίνα Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).

Ως διοργανωτές του Συμποσίου θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΠΑ) και την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO που έθεσαν υπό την αιγίδα τους το ΙΓ' Συμπόσιο, τη Διεύθυνση της Ελληνογαλλικής Σχολής Jeanne d’ Arc του Πειραιά που έθεσε στη διάθεσή μας όλη την υποδομή της Σχολής, τις εγκαταστάσεις και το προσωπικό, συμβάλλοντας καθοριστικά στην επιτυχία του συμποσίου, όλα τα σχολεία (από την Ελλάδα και την Κύπρο) και τους μαθητές τους που συμμετείχαν, την Ελληνική Εταιρεία Εμφιαλώσεως-3Ε για την προσφορά εμφιαλωμένου νερού και αναψυκτικών, καθώς και την Απεικονιστική Χαλάτση ΑΕ στον Πειραιά για την οικονομική ενίσχυση.