Στις 19/2/2021, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση εστιασμένης ομάδας Ευρωπαίων εκπαιδευτικών, επιμορφωμένων από την UNESCO στο θέμα της ενσωμάτωσης της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς στην σχολική εκπαίδευση, προκειμένου να συσταθεί διεθνές σώμα επιμορφωτών για το θέμα. Τελικός στόχος της υπό δημιουργία επιμορφωτικής δράσης είναι η ανάληψη πρωτοβουλίας σε παγκόσμιο επίπεδο για την ενσωμάτωση της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς στην εκπαίδευση. Η σειρά επιμορφωτικών δράσεων που θα δημιουργηθεί αποτελεί μέρος του κοινού προγράμματος των τομέων Πολιτισμού και Εκπαίδευσης της UNESCO και συνδέεται με τον άξονα της Εκπαίδευσης για την Ιδιότητα του Παγκόσμιου Πολίτη και με τον Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης 4.7 για την ποιοτική εκπαίδευση. Η συζήτηση διενεργήθηκε υπό την καθοδήγηση της Dr Lynette Shultz, Καθηγήτριας και Διευθύντριας του Κέντρου για την Εκπαίδευση για την Ιδιότητα του Παγκόσμιου Πολίτη του Πανεπιστημίου της Alberta στον Καναδά.

Το σχολείο μας εκπροσώπησε η συντονίστρια εκπαιδευτικός UNESCO ASPnet Κ. Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).