Την Τρίτη, 12/1/2021, πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως συνάντηση-επιμορφωτικό σεμινάριο για 110 εκπαιδευτικούς του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO από όλη την Ελλάδα, με τη συμμετοχή της Γενικής Γραμματέως Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων κας Αναστασίας Γκίκα και της Προέδρου της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO κας Αικατερίνης Τζιτζικώστα.

Θέμα του διαδικτυακού σεμιναρίου ήταν η ενσωμάτωση της Άυλης Πολιτισμικής Κληρονομιάς στη σχολική εκπαίδευση.

Το σεμινάριο ξεκίνησε με το θεωρητικό πλαίσιο αλλά και εκπαιδευτικές προτάσεις που περιέχονται στον ιστότοπο http://ayla.culture.gr/ από την κα Έλενα Μπαζίνη, αρχαιολόγο της Διεύθυνσης Νεότερης Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, και συνεχίστηκε με την παρουσίαση του κοινού πιλοτοκού προγράμματος UNESCO-Ευρωπαϊκής Ένωσης “Raising awareness for and learning with Intangible Cultural Heritage in European schools” απο την κα Βέρα Δηλάρη, Εθνική Συντονίστρια ASPnet Ελλάδος στη Γενική Διεύθυνση Διεθνών, Ευρωπαϊκών Θεμάτων, Παιδείας Ομογενών και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Στο τρίτο και τελευταίο μέρος του σεμιναρίου, η εκαιδευτικός-συντονίστρια του προγράμματος στο Ράλλειο κα Αικατερίνη Χριστοδούλου παρουσίασε το σχεδιασμό αλλά και την υλοποίηση του προγράμματος «Ρεμπέτικο: Διαθεματική πρόταση για την ενσωμάτωση της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς στην καθημερινή διδακτική πρακτική» από παιδαγωγική ομάδα του σχολείου μας στην οποία συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Δ. Αγγελιδάκης (Πληροφορικής), Ε. Κακογιάννη (Φυσικής Αγωγής), Δ. Χριστόπουλος (Φιλόλογος) και Αικ. Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας). Επίσης, η κα Χριστοδούλου παρουσίασε στους συμμετέχοντες μια ολοκληρωμένη πρόταση για τις μεθόδους, τα παιδαγωγικά εργαλεία και τους τρόπους με τους οποίους ένα στοιχείο Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς μπορεί να ενσωματωθεί στο σχεδιασμό και την υλοποίηση μαθημάτων, προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων και ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

GREECE UNESCO ICH TEACHER TRAINING MEETING