Η τέταρτη συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 ?ROUTE: Re-inventing the outdoors for education? (Επανα-ανακαλύπτοντας το πεδίο για την Εκπαίδευση) έλαβε χώρα στη Στοκχόλμη από 11 έως 17 Ιανουαρίου 2016. Ο Διευθυντής του Ραλλείου κος Δ. Καλαϊτζίδης και η εκπαιδευτικός κα Κ. Χριστοδούλου (Αγγλικής γλώσσας) συνόδευσαν τις μαθήτριες της Β τάξης Μαρία Διακονά, Έλενα Κεραμιδά και Ηλιάννα Κουτσούπη στη Στοκχόλμη όπου φιλοξενήθηκαν σε σπίτια μαθητών του συντονιστικού σχολείου Hensby Gymnasium.

Οι καθηγητές και οι μαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία του Προγράμματος (Σουηδία, Εσθονία, Ελλάδα, Πορτογαλία) συμμετείχαν σε σειρά δραστηριοτήτων πεδίου, όπως το ολυμπιακό άθλημα Curling, παγοδρομία και χόκεϋ επί πάγου, επίσκεψη στο πάρκο Scansen, που θεωρείται η μεγαλύτερη υπαίθρια «αίθουσα διδασκαλίας» στην Ευρώπη. Εκεί παρακολούθησαν διαλέξεις σχετικές με τη Βιολογία και τις Κοινωνικές Επιστήμες, επισκέφθηκαν ξύλινες αγροτικές κατοικίες του 17ου αιώνα και το ζωολογικό κήπο του πάρκου. Παρ? ότι η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 20 βαθμούς υπό το μηδέν, οι μαθητές και οι καθηγητές ενθουσιάστηκαν με τη δραστηριότητα.

Οι μαθήτριες παρακολούθησαν μαθήματα Μουσικής, Φυσικής Αγωγής, Αγγλικής και Σουηδικής γλώσσας μαζί με τους συμμαθητές τους από τις υπόλοιπες χώρες ενώ έλαβαν μέρος σε ειδική δραστηριότητα προετοιμασίας της κοινής εργασίας πεδίου που θα εκπονηθεί και στις τέσσερις χώρες ταυτόχρονα. Τέλος, μαθητές και καθηγητές επισκέφθηκαν το Τμήμα Βιοτεχνολογίας «Alba Nova» του Τεχνικού Πανεπιστημίου της Στοκχόλμης όπου ξεναγήθηκαν από υποψήφια Διδάκτορα του τμήματος στα εργαστήρια, είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά εργαστηριακό εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας και να μάθουν τον τρόπο λειτουργίας του, ενώ συμμετείχαν σε ανάλυση DNA στο εργαστήριο καθοδηγούμενοι από υποψήφιο Διδάκτορα του τμήματος.

Μαθήτριες και καθηγητές θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τους Σουηδούς συνεργάτες μας και συντονιστές του προγράμματος. Ευχαριστούμε τους καθηγητές, τους μαθητές και τις οικογένειές τους για την θερμή φιλοξενία και την άψογη διοργάνωση της συνάντησης.