unesco 2016 2Στις 25 και 26 Φεβρουαρίου 2016 έλαβε χώρα στο Κλασικό Λύκειο Αρσακείου Ψυχικού το ΙΣΤ' Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής του Προγράμματος Συνεργαζομένων Σχολείων (ASPnet) UNESCO με θέμα «Στοχεύοντας στην αειφορία μέσω της εκπαίδευσης».

Το σχολείο μας συμμετείχε με δεκαμελή αντιπροσωπεία αποτελούμενη από τις μαθήτριες της Α΄ τάξης: Ίριδα-Σταυρούλα Ιορδανίδου, Μαρία Θεριανού και Βασιλική Χανή, της Β΄ τάξης: Βασιλική Κακαρά, Αναστασία Παρασκευοπούλου, Χριστίνα Σαμαρίκα, και της Γ΄ τάξης: Έλλη Αναστασάκου, Άννα Μπιρμπιλοπούλου, Βαρβάρα Πάρδου και Γεωργία Τσάφου.

Τον συντονισμό, την προετοιμασία και τη συνοδεία των μαθητριών ανέλαβαν οι καθηγήτριες του σχολείου μας κκ Χαραλαμπία Κανελετοπούλου (Φιλόλογος) και Αικατερίνη Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).

Κατά τη διεξαγωγή του Συμποσίου, οι περίπου 200 μαθητές/τριες που συμμετείχαν από τα 21 συνεργαζόμενα σχολεία του Δικτύου Λυκείων Αττικής (ASPnet) UNESCO χωρίστηκαν σε 15 ομάδες εργασίας, οι οποίες επεξεργάστηκαν όλα τα υποθέματα κατά την πρώτη μέρα και παρουσίασαν τα πορίσματά τους στην ολομέλεια τη δεύτερη μέρα του Συμποσίου. Πιο συγκεκριμένα, τα υποθέματα τα οποία προετοίμασαν και επεξεργάστηκαν στις ομάδες οι μαθητές/τριες είναι τα εξής:

Βέλτιστες πρακτικές για την:

Α. Περιβαλλοντική προστασία

Β. Κοινωνική συνοχή

Γ. Οικονομική βιωσιμότητα

Η καλλιτεχνική συμμετοχή του σχολείου μας ήταν μια μικρού μήκους ταινία με μουσική υπόκρουση το τραγούδι I?d like to change the world, η οποία αναφερόταν στις δράσεις του σχολείου μας που αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη. Ευχαριστούμε τον καθηγητή του σχολείου μας κ Παναγιώτη Μαρκόπουλο για την πολύτιμη τεχνική υποστήριξη που μας παρείχε.

Τέλος, το σχολείο ευχαριστεί τους γονείς των μαθητριών μας οι οποίοι φρόντισαν για τη μεταφορά τους προς και από το Κλασικό Λύκειο Αρσακείου Ψυχικού κατά το διήμερο της διεξαγωγής του Συμποσίου.

unesco 2016 5

unesco 2016 1