9428007 origΣτις 26 και 27 Φεβρουαρίου 2015 έλαβε χώρα στα Εκπαιδευτήρια Γείτονα στην Βάρη Αττικής το ΙΕ' Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Αττικής του Προγράμματος Συνεργαζομένων Σχολείων (ASPnet) UNESCO με θέμα «Η Εκπαίδευση ως μέσο κοινωνικής συνοχής».

Το σχολείο μας συμμετείχε με δεκαμελή αντιπροσωπία αποτελούμενη από τις μαθήτριες της Α΄ τάξης: Ειρήνη-Μαρία Δηλέρη και Χριστίνα Κούκουρα, της Β΄ τάξης: Κατερίνα Βογιατζόγλου, Καλλιόπη Μπεζαντάκου και Χαρίκλεια Παπαδοπούλου, και της Γ΄ τάξης: Καλλιόπη Δρόσου, Αντωνία Κατσιβαρδέλου, Ελένη Μπελέκου, Ευθαλία Παναγιωτοπούλου και Ειρήνη Τζεφέρη.

Τον συντονισμό, την προετοιμασία και τη συνοδεία των μαθητριών ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κκ Πηνελόπη Καπελαρή (Φιλόλογος) και Αικατερίνη Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).

Κατά τη διεξαγωγή του Συμποσίου, οι περίπου 200 μαθητές/τριες που συμμετείχαν από τα 23 συνεργαζόμενα σχολεία του Δικτύου Λυκείων Αττικής (ASPnet) UNESCO χωρίστηκαν σε 15 ομάδες εργασίας, οι οποίες επεξεργάστηκαν όλα τα υποθέματα κατά την πρώτη μέρα και παρουσίασαν τα πορίσματά τους στην Ολομέλεια τη δεύτερη μέρα του Συμποσίου. Πιο συγκεκριμένα, τα υποθέματα για τα οποία προετοιμάστηκαν και επεξεργάστηκαν στις ομάδες οι μαθητές/τριες είναι τα εξής :

unesco 2015 2

Α. Η Εκπαίδευση με πυρήνα τον άνθρωπο

Β. Η Εκπαίδευση ενάντια στις προκαταλήψεις

Γ. Κατευθύνσεις και πολιτικές στην Εκπαίδευση του μέλλοντος

Η καλλιτεχνική συμμετοχή του σχολείου μας ήταν θεατρική απαγγελία αποσπάσματος του θεατρικού «Δεσποινίς Μαργαρίτα» του Ρομπέρτο Ατάϋντε από τη μαθήτρια της Β΄ τάξης Χαρίκλεια Παπαδοπούλου. Τη μαθήτρια προετοίμασε η φιλόλογος και θεατρολόγος του σχολείου μας Δρ Μαρία Παναγιωτοπούλου. Το σχολείο ευχαριστεί τους γονείς των μαθητριών μας οι οποίοι φρόντισαν για τη μεταφορά τους προς και από τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα κατά το διήμερο της διεξαγωγής του Συμποσίου.