Το σχολείο μας έχει την τιμή να αποτελεί μέλος της νέας πιλοτικής ομάδας σχολείων UNESCO Associated Schools Network (ASPnet) στην Ελλάδα για την Κλιματική Αλλαγή. Η ομάδα αυτή αποτελεί μέρος της ευρύτερης πρωτοβουλίας της ΟΥΝΕΣΚΟ ?Today for Tomorrow: Coordinating and Implementing the Global Action Programme on Education for Sustainable Development? και εστιάζει στην εφαρμογή των 5 Τομέων Άμεσης Δράσης του Παγκοσμίου Προγράμματος Δράσης για την Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη. Η σχολική εκπαίδευση περιλαμβάνεται στον Τομέα Άμεσης Δράσης 2 : «Μετασχηματισμός μαθησιακού περιβάλλοντος». Το διετές αυτό πιλοτικό πρόγραμμα φιλοδοξεί μέσω της ολιστικής σχολικής προσέγγισης να αναβαθμίσει τις ήδη υπάρχουσες σχετικές σχολικές δράσεις σε 25 χώρες μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, η οποία συμμετέχει με 15 επιλεγμένα δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια, ένα εκ των οποίων είναι το Ράλλειο.

Η ομάδα του Ραλλείου Λυκείου συντονίζεται από το Διευθυντή Δρ Δ. Καλαιτζίδη, ειδικά μετεκπαιδευθέντα στο εξωτερικό από την ΟΥΝΕΣΚΟ για το πρόγραμμα, και την καθηγήτρια της Αγγλικής του σχολείου μας κα Κ. Χριστοδούλου (Facilitator) ενώ μέλος της ομάδας αποτελεί η φιλόλογος κα Α. Κεσκεσιάδου.