th peiraia 2015Στις 27/3/2015 οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Θεάτρου εγκαινιάζοντας το θεσμό της ξενάγησης σχολείων στους χώρους του Θεάτρου, ο οποίος για πρώτη φορά φέτος θεσμοθετείται από το Δήμο Πειραιά. Οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν με πολύ παραστατικό τρόπο στο χώρο του ανακαινισμένου θεάτρου και ενημερώθηκαν όχι μόνο για το κτίριο το ίδιο και τις διάφορες χρήσεις του, από την ανέγερσή του μέχρι σήμερα, αλλά και για την ιστορία της πόλης του Πειραιά, η οποία συνδέεται άρρηκτα με αυτό. Η ξενάγηση των μαθητριών έγινε από την ιστορικό και διευθύντρια Πολιτισμού του Δήμου Πειραιά Ευαγγελία Μπαφούνη, τον θεατρολόγο και προϊστάμενο τμήματος θεάτρου και κινηματογράφου του Δήμου Πειραιά Κώστα Κουρμουλάκο και τον Καλλιτεχνικό Διευθυντή του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά Νίκο Διαμαντή.