Από τις 12-12-2014 και για τρεις μέρες πραγματοποιήθηκε η εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στο Βόλο. Οι μαθήτριες επισκέφθηκαν τους παραδοσιακούς οικισμούς της Μακρυνίτσας και της Πορταριάς, και το χιονοδρομικό κέντρο, το οποίο , αν και βρήκαν χωρίς χιόνι, τους έδωσε την ευκαιρία να συμμετάσχουν σ? έναν γόνιμο διάλογο σχετικά με το πόσο πολύ έχει επέμβει ο άνθρωπος στο φυσικό χώρο. Αργότερα, ξεναγήθηκαν από τον υπεύθυνο του Αρχαιολογικού Μουσείου Βόλου, το οποίο είναι το δεύτερο σε παλαιότητα μουσείο της Ελλάδας και μάλιστα χωρίς να σταματήσει ποτέ τη λειτουργία του. Ακόμα, γνώρισαν το Εντομολογικό Μουσείο, στο οποίο θαύμασαν τα 35.000 δείγματα εντόμων. Οι μαθήτριες δεν παρέλειψαν να επισκεφθούν δυο κοντινούς επίσης προορισμούς, Δημητριάδα και Δημήνι. Η εκδρομή έλαβε τέλος την Κυριακή 14-12-2014 όταν γεμάτες ωραίες αναμνήσεις επέστρεψαν ξανά στον Πειραιά. Συνοδοί των μαθητριών ήταν ο Δ/ντής του Σχολείου, Δημ. Καλαϊτζίδης, και οι καθηγήτριες, Πην. Καπελαρή και Καλ. Μπεχράκη.