Την Τετάρτη, 3 Δεκεμβρίου 201, το σχολείο μας πραγματοποίησε τις παρακάτω εκπαιδευτικές επισκέψεις:

arxaiol mous 1 2014 Οι μαθήτριες της Α΄ τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας, επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας και ενημερώθηκαν από επαγγελματίες ξεναγούς για τα εκθέματά του. Τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγητές: Δ. Αγγελιδάκης, Σ. Δροσάκης, Π. Καγκίδης, Γ. Κατωπόδης, Ν. Κόλλιας, Π. Μαρκόπουλος και η Αν. Κεσκεσιάδου, η οποία είχε την ευθύνη για τη διοργάνωση της επίσκεψης.

Οι μαθήτριες της Β΄ τάξης επισκέφθηκαν το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο της Αθήνας και είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν ευρήματα της Βυζαντινής και Μεταβυζαντινής εποχής. Η ξενάγηση των μαθητριών έγινε από τις ίδιες τις καθηγήτριες που οργάνωσαν την επίσκεψη: Αιμιλία Γιούργα και Πανωραία Κολέντζου, οι οποίες σε προηγούμενη επίσκεψή τους στο μουσείο είχαν εκπαιδευτεί για το σκοπό αυτό. Τις μαθήτριες συνόδευσαν εκτός από τις παραπάνω και οι καθηγήτριες: Αικ. Χριστοδούλου και Λ. Μάμαλη.

Οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης επισκέφθηκαν το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, που στεγάζεται στο κτήριο της Παλαιάς Βουλής. Οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στο χώρο και τα εκθέματα του μουσείου, γνώρισαν την Ιστορία του κτηρίου και συνέδεσαν όσα είδαν και άκουσαν με τα ιστορικά γεγονότα που διδάσκονται στο σχολείο, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας του Νεότερου και Σύγχρονου Κόσμου. Οι υπεύθυνοι του Μουσείου ήταν ιδιαίτερα φιλόξενοι και ευγενικοί, πρόθυμοι να απαντήσουν στις ερωτήσεις και τις απορίες τους. Τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγητές: Γ. Γκαγκάτσιος , Κ. Μπεχράκη, Μ. Παναγιωτοπούλου, Γ. Παπαμικρούλης, και η Π. Καπελαρή, η οποία είχε και την ευθύνη της επίσκεψης.

arxaiol mous 2 2014    mouseio 2014