Ξεκινώντας από την πλατεία Τερψιθέας του Πειραιά, φθάσαμε πολύ γρήγορα στον πρώτο σταθμό της εκδρομής μας, το μοναστήρι του Οσίου Λουκά που βρίσκεται στους πρόποδες του Ελικώνα. Αφού ξεναγηθήκαμε στο εσωτερικό του ναού αλλά και του περίβολου του μοναστηριού, επιβιβασθήκαμε στο πούλμαν για την Ιτέα, όπου γευματίσαμε όλοι μαζί. Η μέρα τελείωσε με την άφιξή μας στο ξενοδοχείο στους Δελφούς και τον απογευματινό μας περίπατο στο αρχαίο μονοπάτι των Δελφών. Τη δεύτερη μέρα επισκεφθήκαμε το φράγμα του Μόρνου και γευματίσαμε στο πανέμορφο Γαλαξίδι. Το απόγευμα γνωρίσαμε το ΚΠΕ Άμφισσας, οι υπεύθυνοι του οποίου μας πληροφόρησαν για την ποικιλία των φυτών αλλά και την ιστορία του τόπου. Η βραδινή έξοδός μας έγινε σε κλαμπ της Αράχοβας. Την τελευταία ημέρα ξεναγηθήκαμε στον Αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο των Δελφών. Κατά την επιστροφή μας προς τον Πειραιά σταματήσαμε στην Αγόριανη για να θαυμάσουμε τους καταρράκτες της. Στις 8.00μμ είχαμε φθάσει ήδη στον Πειραιά γεμάτοι από θαυμάσιες εικόνες, εμπειρίες, γνώσεις, αλλά και πολύ ξεχωριστά συναισθήματα που δένουν ψυχικά όλους τους συμμετέχοντες.

Αρχηγός της εκδρομής ήταν ο διευθυντής του Σχολείου, Δημήτριος Καλαϊτζίδης και συνοδοί καθηγητές, Αργυρώ Μαντέλου (Οικονομολόγος) και Μαρία Παναγιωτοπούλου (Φιλόλογος).

Οι εντυπώσεις των μαθητριών για την εκδρομή