Λίγο πριν κλείσουμε για τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές κάναμε μερικές δουλίτσες στον κήπο μας.

Να πούμε, αρχικά, πως ο κήπος μας περιλαμβάνει κυρίως φυτά της μεσογειακής ξηροθερμικής χλωρίδας και συγκεκριμένα ρίγανη, λεβάντα, θυμάρι, θρούμπι, αλλά επίσης δυόσμο και αρμπαρόριζα. Την φύτευση την έκανε δώρο στο σχολείο ο κατασκευαστής του σχολείου κ. Νίκος Κοκκίνης. Την επιλογή των φυτών την κάναμε με την κ Φανή Βλάχου-Παναγιωτίδου, τ. συνεργάτη του Βιολογικού Τμήματος του ΑΠΘ (Βοτανική) και την ευχαριστούμε.

Ο λαχανόκηπός μας είχε μελιτζάνες και λίγες ντοματιές. Οι μαθήτριες της ομάδας μας μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές (συντονιστής Δ. Τσιλαλής και μέλη Κ. Μπεχράκη και Δ. ΚαλαΪτζίδης), ξερίζωσαν τις μελιτζανιές, και τις τοποθέτησαν μέσα στον καινούργιο μας κομποστοποιητή (δώρο της Αειφόρουμ).

Σύντομα θα προχωρήσουμε στη φύτευση ανοιξιάτικων λαχανικών.

omada kipou 2016 1    omada kipou 2016 2