Στις 8 Μαΐου 2015 παρουσιάστηκαν στο σχολείο μας όλα τα προαιρετικά προγράμματα που έγιναν από τις μαθήτριες στη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015. Παρουσιάστηκαν τα προγράμματα: η μουσικοθεατρική παράσταση «Ό,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ» (υπεύθυνη καθηγήτρια Μαρία Παναγιωτοπούλου), η έκθεση φωτογραφίας (υπεύθυνη καθηγήτρια Πανωραία Κολέντζου), ο Όμιλος μάθησης και αναψυχής ?ΕΞΩ? (υπεύθυνος καθηγητής Δημήτριος Καλαΐτζίδης), το Ετήσιο Συνέδριο Λυκείων Αττικής UNESCO του ASP Net (υπεύθυνη καθηγήτρια Αικατερίνη Χριστοδούλου), επίσκεψη στην Πορτογαλία στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ Reinventing the outdoors for Education (Route) (συνοδοί καθηγήτριες: Πηνελόπη Καπελαρή και Αναστασία Κεσκεσιάδου).

Κατά γενική ομολογία, τα Ευρωπαϊκά προγράμματα όπως το Erasmus+, δίνουν στις μαθήτριες την ευκαιρία να επικοινωνήσουν με μαθητές από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, να γνωρίσουν την κουλτούρα και τα εκπαιδευτικά τους συστήματα των χωρών αυτών, να γνωρίσουν τον τρόπο ζωής των οικογενειών και εν τέλει να ανοίξουν τους ορίζοντες και τις προοπτικές τους σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.