gr it 2015 1Την Τετάρτη 21-04-2015 επισκέφθηκαν το σχολείο μας τρεις εκπαιδευτικοί και πενήντα τέσσερεις μαθητές και μαθήτριες του σχολείου-λυκείου I.I.S.Michele Amari της Κατάνης της Σικελίας στο πλαίσιο εκπαιδευτικής τους εκδρομής στην Ελλάδα.

Στους επισκέπτες έγινε παρουσίαση της χώρας μας, του Πειραιά και των δραστηριοτήτων του σχολείου μας. Στη συνέχεια συζητήθηκε το εκπαιδευτικό σύστημα των δύο χωρών και η πιθανή συνεργασία των δύο σχολείων με θέμα την «Ειρήνη» στο πλαίσιο της UNESCO. Οι μαθητές του Ιταλικού σχολείου συζήτησαν με μία ομάδα μαθητριών μας για θέματα που αφορούν την εκπαίδευση και τα ενδιαφέροντά τους. Στη συζήτηση παραβρέθηκε και η κα Χρυσάνθη Κουμπάρου, σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου. Τέλος, έγινε ανταλλαγή δώρων.

Υπεύθυνες για τη διοργάνωση της υποδοχής ήταν οι καθηγήτριες του σχολείου Χαραλαμπία Κανελετοπούλου, Αναστασία Κεσκεσιάδου και Λαμπρινή Μάμαλη.