Τα σημερινά «παιδιά του Πειραιά» μας ταξιδεύουν ?

στο λιμάνι του χθες και του σήμερα, στον αγώνα και

στις αγωνίες των Πειραιωτών για ένα καλύτερο αύριο,

στα όνειρα και στους φόβους τους, σε όλη τους τη ζωή?

Μια υπέροχη μουσικοθεατρική παράσταση παρακολούθησαν όσοι παραβρέθηκαν στην εκδήλωση του Ραλλείου Γενικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά, την Κυριακή 11 Μαΐου 2014, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ιωνιδείου. Το μουσικοθεατρικό έργο "Όσο κι αν ψάξω, δεν βρίσκω άλλο λιμάνι..." στήθηκε πάνω σε μια πρωτότυπη ιδέα και σκηνοθεσία της Μαίρης Παναγιωτοπούλου, καθηγήτριας (φιλολόγου και θεατρολόγου του σχολείου μας). Μαζί με τις μαθήτριες επί σκηνής έπαιζε ζωντανά οκταμελής ορχήστρα, υπό την διεύθυνση του Αρίστου Χαριτωνίδη, με δύο τραγουδίστριες και έναν τραγουδιστή. Η προσέλευση ήταν τόση που η αίθουσα της Ιωνιδείου αποδείχτηκε μικρή για να χωρέσει τόσους ανθρώπους.

Την εκδήλωση τίμησαν μεταξύ άλλων, ο Δήμαρχος Β. Μιχαλολιάκος με τον Δημοτικό Σύμβουλο κ. Κώστα Παράσχο, υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι μεταξύ των οποίων και δύο μητέρες μαθητριών μας, η Σχολική Σύμβουλος Χρυσάνθη Κουμπάρου, η Σχολική Σύμβουλος Μαρία Παπαδοπούλου-Πούλου, ο Διευθυντής του ΓΕΛ Καμινίων (και πρώην υποδιευθυντής του ΓΕΛ Ραλλείου) Δημήτρης Τσιλαλής, σύσσωμος ο Σύλλογος Διδασκόντων, σύσσωμο το Δ.Σ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, Διευθυντές σχολείων, πάρα πολλοί γονείς και μαθήτριες του σχολείου. Σύντομα θα αναρτήσουμε φωτογραφίες από την πολύ πετυχημένη εκδήλωση, η οποία θα επαναληφθεί την 16η Ιουνίου, στις 8 το βράδυ, στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά (Παλιό Ταχυδρομείο), για όσους δε χώρεσαν στην πρώτη. Κρατάμε και την υπόσχεση του Δημάρχου να ανεβάσουμε την παράσταση στο Δημοτικό Θέατρο.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Ηθοποιοί: Αθηνά Καναβού, Αικατερίνη Βογιατζόγλου, Αικατερίνη Γεωργιάδου-Μαντούβαλου, Αικατερίνη Δούκα, Αρχοντούλα Δράκου, Βαρβάρα Πάρδου, Βασιλική Κουμπή, Διονυσία Αργυρίου, Ελένη Μπελέκου, Ελευθερία-Μαρία Κόλλια, Ελισάβετ Αναστασάκου, Ελισάβετ Μιχαηλίδη, Ευαγγελία Πετσοπούλου, Ευανθία Τσουρούφλη, Ναταλία Γιαννακοπούλου, Παναγιώτα Καραπάνου, Παναγιώτα-Κασσάνδρα Κασίμη, Χαρά Μενάζη, ΧριστιάνναΝισυραίου. Στο ρόλο του «Μάγκα» η καθηγήτρια Αικατερίνη Χριστοδούλου και του «Πλούσιου» ο καθηγητής Γεώργιος Κατωπόδης.

Μουσικοί: Αρίστος Χαριτωνίδης και Βασίλης Σαγρής μπουζούκι , Μιχάλης Φωτιάδης ακουστική κιθάρα, Δημήτριος Αγγελιδάκης (καθηγητής) ακορντεόν, Νίκος Κόλλιας (καθηγητής) κιθάρα, Πάρης Κρουστάλλης μπάσο, Αναστασία Ανδρούτσου (μαθήτρια) πιάνο, Δάκης Γαβριηλίδης κρουστά, Άγγελος Παπαρίζος κρουστά.

Τραγούδι: Άλκηστις Ηλιάδη (απόφοιτη Ραλλείου), Ευαγγελία Πετσοπούλου (μαθήτρια) και Δημήτριος Καλαϊτζίδης (Διευθυντής).

Σκηνοθεσία: Μαρία Παναγιωτοπούλου (καθηγήτρια).

Βοηθός σκηνοθέτη: Αθηνά Καναβού (μαθήτρια).

Σκηνικά-Κοστούμια: Πανωραία Κολέντζου (καθηγήτρια).

Διδασκαλία χορών: Πανωραία Κολέντζου (καθηγήτρια) και Ευτυχία Πουλημενέα (μαθήτρια).

Μουσική επιμέλεια: Αρίστος Χαριτωνίδης και Δημήτρης Αγγελιδάκης (καθηγητής ).

Δημιουργία παρουσιάσεων: Τάκης Μαρκόπουλος (καθηγητής).

Τεχνική υποστήριξη: Παναγιώτα Μουράτη, Μαρία Κανάλη (μαθήτριες).

Κονσόλα ήχου: Σπύρος Αγγελιδάκης

Συντονιστές καθηγητές της εκδήλωσης:

Για το θεατρικό μέρος: Μαρία Παναγιωτοπούλου και Πανωραία Κολέντζου.

Για το μουσικό μέρος: Δημήτρης Αγγελιδάκης.

Αφίσα