Την Πέμπτη 5 Μαρτίου 2014 ομάδα 14 μαθητών του τμήματος των Αρχαίων Ελληνικών από το σχολείο IES JOSEP MIGUEL GUARDIA της Μινόρκα στην Ισπανία επισκέφτηκαν το σχολείο μας συνοδευόμενοι από τον καθηγητή τους των Αρχαίων Ελληνικών κ. Eduard Mayens Mevel, και τη Λογοθεραπεύτρια του σχολείου τους κα Maria Salord.

Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές τους βρέθηκαν στην Ελλάδα από την 1η έως τις 8 Μαρτίου 2014 προκειμένου να περιοδεύσουν τους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία της Αττικής και της Β. Πελοποννήσου. Κατά την επίσκεψή τους στο σχολείο μας γνωρίστηκαν και πέρασαν χρόνο με τις μαθήτριες των τμημάτων Α1, Α2 και Α3 στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής γλώσσας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο σχολείων γνωρίστηκαν, αντάλλαξαν απόψεις, έπαιξαν πιάνο και τραγούδησαν δίνοντας και ψυχαγωγικό χαρακτήρα στην εκπαιδευτική αυτή συνάντηση.

Τη συνάντηση οργάνωσε η καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας του σχολείου μας κα Αικατερίνη Χριστοδούλου.

1-IES JOSEP MIGUEL GUARDIA   2-IES JOSEP MIGUEL GUARDIA -001
 3-IES JOSEP MIGUEL GUARDIA -002    4-IES JOSEP MIGUEL GUARDIA -003