Στις 13 Φεβρουαρίου 2013 οι μαθήτριες της Α΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το συγγραφέα Γιάννη Ξανθούλη στο πλαίσιο του μαθήματος της Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας. Μετά από μια μικρή εισήγηση του Δ/ντή του Σχολείου, κ. Δημήτρη Καλαϊτζίδη, ο συγγραφέας έκανε μια σύντομη αναδρομή στο έργο του αλλά και τις συγγραφικές του ιδέες, με το γνωστό χειμαρρώδη λόγο του, ο οποίος έχει την ικανότητα να περνά γρήγορα από το ένα θέμα στο άλλο με εντελώς προσωπικό συναρπαστικό τρόπο. Η μαθήτρια Δανάη Μπάτζουα ευχαρίστησε το Γιάννη Ξανθούλη από την πλευρά των μαθητριών και έκανε μια μικρή αναδρομή του βίου και του έργου του. Επακολούθησαν ερωτήσεις των μαθητριών. Στο κοινό της εκδήλωσης, εκτός από τις μαθήτριες, παρευρέθηκαν πολλοί καθηγητές του Σχολείου, η σύζυγος του κ. Ξανθούλη και η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Πειραιά, κυρία Χρυσάνθη Κουμπάρου.

Την εκδήλωση οργάνωσαν οι καθηγήτριες: Χαραλαμπία Κανελετοπούλου (φιλόλογος), Μαρία Παναγιωτοπούλου (φιλόλογος). Τεχνική υποστήριξη: Δημήτρης Αγγελιδάκης (καθηγητής Πληροφορικής).

XANTHOULIS1 XANTHOULIS2
XANTHOULIS3 XANTHOULIS5