Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013, όλες οι μαθήτριες του Σχολείου μας, τις δυο τελευταίες ώρες του διδακτικού ωραρίου, παρακολούθησαν στον κινηματογράφο ΣΙΝΕΑΚ Πειραιά την πολύ ενδιαφέρουσα ταινία «Μετά τη Λουτσία» (Despu?s de Luc?a) σε σενάριο και σκηνοθεσία του μεξικανού Michel Franco. Με ιδιαίτερα καλλιτεχνικό ύφος η ταινία έθιγε το θέμα του σχολικού εκφοβισμού και της νεανικής βίας. Μια ομάδα νεαρών φθάνει σε αποτρόπαιες πράξεις εις βάρος μια συνομήλικής τους, η οποία αναγκάστηκε, μετά το θάνατο της μητέρας της, να μεταναστεύσει σε άλλη πόλη μαζί με τον πατέρα της. Την επόμενη ημέρα της προβολής οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν το θέμα με τους καθηγητές τους, φθάνοντας στο συμπέρασμα ότι η έκφραση του προβλήματος από τον έφηβο σε κάποιον έμπιστο ενήλικα αποτελεί πολλές φορές σωτήρια λύση.