euroscola2015

Η μαθήτρια της Β΄ τάξης του σχολείου μας Κατερίνα Βογιατζόγλου πέτυχε μετά από γραπτό διαγωνισμό για το πρόγραμμα Euroscola και με βάση το βιογραφικό της σημείωμα να εκπροσωπήσει μαζί με άλλους 23 μαθητές την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής στην ημερίδα που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο. Φέτος ταξίδεψαν 24 μαθητές και μαθήτριες Λυκείου με δύο συνοδούς καθηγητές από την περιφέρεια Πειραιά καθώς και Α΄ και Β΄ Αθήνας από τις 28/1/2015 έως τις 31/1/2015.

Η Κατερίνα περιγράφει με λίγα λόγια την ξεχωριστή εμπειρία της:

"Μία ξεχωριστή εμπειρία για όλους. Νέες γνωριμίες, άγνωστα μέρη, γνώσεις και αναμνήσεις κατακλύζουν μικρούς και μεγάλους. Το ταξίδι ξεκινά στο Στρασβούργο, όπου οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να βιώσουν καταστάσεις πραγματικής δημοκρατίας και συνεργασίας. Φλέγοντα ζητήματα συζητήθηκαν και προτάθηκαν ενδιαφέρουσες λύσεις, οι οποίες θα προωθηθούν στους Ευρωβουλευτές. Πολυεθνικές ομάδες συγκροτήθηκαν, ποικίλες απόψεις ακούστηκαν με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια ατμόσφαιρα ενότητας. Όμως, δεν τελειώνουν όλα εδώ. Ξεναγήσεις, περίπατοι, επισκέψεις σε παγκοσμίου φήμης τόπους, και όχι μόνο, έρχονται να συμπληρώσουν αυτήν την απίστευτη εμπειρία, κάνοντας αυτό το ταξίδι μία πραγματική εμπειρία ζωής! Ευχαριστώ!"

Υπεύθυνη για την προετοιμασία των μαθητριών του Ραλλείου Λυκείου που έλαβαν μέρος στη διαδικασία επιλογής ήταν η καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας του σχολείου μας κ. Αικατερίνη Χριστοδούλου.