Οι μαθήτριες της Β τάξης Χρύσα Κουγιουμτζή και της Γ τάξης Χριστίνα Ζαχαράκη έλαβαν μέρος στην 29η Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας για την επιλογή της Εθνικής Αποστολής που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 75η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Ρίγα της Λεττονίας. Οι εργασίες της Συνδιάσκεψης διεξήχθησαν στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Akmi Metropolitan College στο Μαρούσι στις 5 και 6 Απριλίου 2014 και στις εγκαταστάσεις της ΟΤΕAcademy στο Μαρούσι στις 7 Απριλίου 2014. Οι συμμετέχοντες μαθητές χωρίστηκαν σε 10 επιτροπές και συζήτησαν επίκαιρα θέματα ευρωπαϊκής πολιτικής ενώ βίωσαν μια εμπειρία άτυπης μάθησης με έμφαση στην ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη. Η γλώσσα εργασίας ήταν η Αγγλική.

Την προετοιμασία των μαθητριών ανέλαβε η εκπαιδευτικός Κατερίνα Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).