Οι μαθήτριες της Β' τάξης Μαγδαληνή Ιωαννίδου και Αικατερίνη Θωμαΐδου έλαβαν μέρος στην 27η Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας για την επιλογή της Εθνικής Αποστολής που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 74η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Τιφλίδα της Γεωργίας. Οι εργασίες της Συνδιάσκεψης διεξήχθησαν στις εγκαταστάσεις του Αναξαγόρειου Γενικού Λυκείου στην Νέα Ερυθραία στις 20 και 21 Απριλίου 2013 και στο Συνεδριακό Κέντρο ΑΤΕ στην Νέα Ερυθραία στις 22 Απριλίου 2013. Οι συμμετέχοντες μαθητές χωρίστηκαν σε 10 επιτροπές και συζήτησαν επίκαιρα θέματα ευρωπαϊκής πολιτικής ενώ βίωσαν μια εμπειρία άτυπης μάθησης με έμφαση στην ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη. Η γλώσσα εργασίας ήταν η Αγγλική.

Την προετοιμασία των μαθητριών ανέλαβε η εκπαιδευτικός Κατερίνα Χριστοδούλου (Αγγλικής Γλώσσας).