Οι μαθήτριες Μαριάννα Ζουμπλιού (Γ' τάξη), Ευαγγελία Χιονή (Β' τάξη) και Βασιλική Κανναβού-Σουγκλάκου (Α' τάξη), έλαβαν μέρος στον Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας και το Κέντρο Πολιτισμού και Βιβλίου Νοτιοανατολικής Ευρώπης, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο του "ΚΒ΄ Πνευματικού Μαΐου - Η πολιτιστική Άνοιξη της Θεσσαλονίκης". Ο διαγωνισμός, που ξεκίνησε πριν από 17 χρόνια, εντάσσεται φέτος στο Έτος Εορτασμού "Θεσσαλονίκη 2012 - 100 χρόνια από την Απελευθέρωση" και τελεί υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, του Δήμου Θεσσαλονίκης και του Υπουργείου Πολιτισμού.

Η Μαριάννα Ζουμπλιού έλαβε μέρος στο Διαγωνισμό με τρία ποιήματα και απέσπασε τον 1ο Έπαινο για τους μαθητές Λυκείου. Οι τίτλοι των ποιημάτων είναι "Είδωλο", "Το ταξίδι" και "Αγάλματα που αναπνέουν". Τις μαθήτριες υποστήριξαν οι φιλόλογοι κκ Χ. Κανελετοπούλου και Μ. Παναγιωτοπούλου.