Αντιπροσωπεία πέντε μαθητριών του Λυκείου μας αποτελούμενη από τις Ζουμπλιού Μαριάννα, Λίλα Ρομαλιάνα, Σταθούλια Αικατερίνη, Κοντοπούλου Βάγια και Κουβουτσάκη Γεωργία με υπεύθυνο τον καθηγητή Φυσικής κ. Παναγιώτη Χαρατζόπουλο, συμμετείχε στο φετινό Πανευρωπαϊκό Πρόγραμμα προχωρημένων μαθημάτων Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων Master Classes 2012. Το πανευρωπαϊκό πρόγραμμα, το οποίο υλοποιείται κάθε χρόνο από το 2005, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε φέτος γα την Ελλάδα, από τα Πανεπιστήμια Αθήνας, Θεσσαλονίκης και Κρήτης, το ΕΜΠ και το ΕΚΕΦΕ "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ" και συμμετείχαν σ' αυτό συνολικά 400 μαθητές και μαθήτριες Β' και Γ' Λυκείου απ' όλη την Ελλάδα. Κάθε χρόνο συμμετέχουν στο πρόγραμμα περισσότεροι από 6.000 μαθητές από 120 πόλεις και 23 χώρες της Ευρώπης. Η ομάδα του Λυκείου μας συμμετείχε στο πρόγραμμα το οποίο πραγματοποιήθηκε από τη Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Ε.Μ.Π. στις 21 Μαρτίου.

Οι μαθήτριες μας αφού παρακολούθησαν μια σειρά ενημερωτικών διαλέξεων για τα στοιχειώδη σωματίδια, τα κουάρκς, τα λεπτόνια, τις αλληλεπιδράσεις τους, αλλά και το σύγχρονο μεγάλο πείραμα ATLAS που πραγματοποιείται στο CERN, συμμετείχαν σε μια ερευνητική εργασία αναλύοντας πραγματικά γεγονότα σε υπολογιστή, τα οποία είχαν ληφθεί στον μεγάλο επιταχυντή σωματιδίων LHC του CERN κατα τα παρελθόντα έτη 2010 και 2011.

Στο τέλος της ημέρας, όπως γίνεται σε κάθε διεθνή συνεργασία, οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν συνδέθηκαν, μέσω διαδικτύου (video conference), και συζήτησαν τα αποτελέσματα και την εμπειρία τους με συμμαθητές τους απ' όλη την Ευρώπη και ερευνητές του CERN

MASTERCLASSES1 MASTERCLASSES2